birgün

19° AÇIK

Çocuklar hasta, piyasada ilaç yok

Yaklaşık 1000 ilaç bulunamıyor. Uzmanlar özellikle çocuk grip ilaçlarında ciddi sıkıntı yaşandığını vurgularken grip vakalarında yüzde 300’lük artış olduğunu kaydediyor: Bu İlaçlara şimdi çok ihtiyaç var ama ulaşılamıyor.

GÜNCEL 21.01.2022 07:11
Çocuklar hasta, piyasada ilaç yok
Abone Ol google-news

Dilara ŞİMŞEK

Her geçen gün derinleşen ekonomik kriz, ilaç sorununu daha da büyütüyor. Yurttaş ilaç bulabilmek için eczane eczane dolaşıyor. Eczacılar ise daha önce böyle bir kriz yaşamadıklarını kaydediyor. Özellikle çocuklar için ağrı kesiciler, öksürük şurupları, grip ilaçları, ağrı kesiciler ve bazı kanser ilaçları bulunmayan ilaç listesinin ilk sıralarında yer alıyor.


İstanbul Eczacı Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, bine yakın ilaçta temin sorunu yaşandığının altını çiziyor. “Daha önce böyle bir kriz yaşamamıştık” diyen Özcan, şöyle devam ediyor:

“Özellikle çocuk ilaçlarında ciddi sorun var. Çocuklar arasında şu an grip vakaları çok fazla. Grip ilaçlarına şimdi daha fazla ihtiyaç var çocuklar için ancak bulunamıyor. Hastane eczane eczane dolaşıp ilaç arıyor. Aradıkları ilacın muadili varsa onla tamamlıyoruz ama bazılarının muadili bile yok.”

BÖYLE BİR KRİZ İLK DEFA GÖRÜYORUM

Eczacı Buğra Üstündağ ise eczanelerin durumunu ‘çok kötü’ olarak tanımlıyor: “Her çeşit ilaçta ciddi bir sorun yaşıyoruz. Hastalar eczane eczane dolaştığı için nöbetlerde ciddi yığılma olur. Sabit kur politikası izlendiği için aslında her sene buna benzer durumlar yaşıyoruz ama bu sene kur çok yükseldi ve neredeyse bütün grup ilaçlar yok çekmeye başladı. Bu denli kriz ilk defa görüyorum. Bunun çözümünü ise kamulaştırmada görüyorum. 20 yıllık sağlıkta dönüşüm politikasının son çıktısı bu kriz oldu. Sağlık kâr zarar gözetilerek sağlanacak bir hizmet değil. İnsanlarımız kâr hırslı ilaç firmaları ile basiretsiz yöneticiler arasında ilaca erişemiyor."

Öte yandan eczanelerde çocuk ilaçları bulunamazken uzmanlar artan grip vakalarına karşı çocukların korunması konusunda uyarıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Aydın “Koronavirüsün yanı sıra domuz gribi olarak bilinen influenza çok yaygın. Sömestr tatilinde çocuklarınızı kalabalık ortamlardan uzak tutun” diyor ve ekliyor: “Özellikle küçük bebekler ve kronik hastalığı olan çocuklarda hastane yatışlarına ve hayatı tehdit eden ciddi klinik tablolara yol açabilmekte.

♦ Her yıl grip mevsiminin başlangıcında 6 aydan büyük bütün çocuklar mutlaka influenzaya karşı aşılanmalı.

♦ Hasta bireylerin çocukları sevmesi, öpmesi engellenmeli.

♦ Ellerini yıkayabilecek yaşta ise çocuğa etkin bir el yıkama öğretilmeli ve uygulanmalı.

♦ Küçük bebeklerin bakımını yapanların sık sık ellerini yıkamaları da çok önemli.

♦ İnfluenza damlacık yoluyla bulaşan bir enfeksiyon olduğundan kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı.”

***

İnfluenza yüzde 300 artış gösterdi

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Halk Sağlığı ve Genel Müdürlüğü’nün ‘haftalık influenza raporu’na göre bazı illerde grip vakalarının Omicron’u geçtiğini dile getiriyor: “21 ilde çeşitli hastanelerde yatan ve ayakta tedavi gören hastaların örnekleri incelendi. Buna göre yatan hastalarda yüzde 21; ayakta hastalarda yüzde 37 grip. Covid’de ise yatan hastaların oranı yüzde 10.7; ayakta hastalarda yüzde 13.6. İnfluenza vakaları Omicron’dan daha fazla rapor edilmiş.” Doç. Dr. Savaşçı, grip vakalarında 2021’de yüzde 300’lük artış olduğuna dikkat çekiyor: “2021’de vakaların yüzde 30-40’lık kısmını influenza oluşturuyor. İnsanlar evde kapalı kaldı, bağışıklık sistemleri baskılandı, çocuklar da dışarıya çıkartılıyor. Grip vakalarında özellikle grip aşısı da yapılmadığı için artış var.”

***

Çocuklarda grip belirtileri neler?

♦ Ani başlayan ateş

♦ Baş ağrısı

♦ Öksürük

♦ Yaygın kas ağrıları

♦ Kusma

♦ Yorgunluk

♦ İştahsızlık

♦ Bulantı

♦ Halsizlik

♦ Boğaz ağrısı

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol