birgün

0° PARÇALI BULUTLU

"Çocuklara yönelik cinsel istismar istatistikleri neden yayınlanmıyor?"

SİYASET 30.10.2019 14:39
"Çocuklara yönelik cinsel istismar istatistikleri neden yayınlanmıyor?"
Abone Ol google-news

HDP milletvekili Oya Ersoy 2018 yılına aity çocuklara yönelik istismar verilerinin kamuoyuna açıklanması amacıyla Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

Bianet'te yer alan habere göre, Ersoy, 17 yıldır iktidarda olan AKP’nin ise yaşanan bu kaygı verici olaylara çözüm üretmesi gerekirken aksine, 2016 yılında cinsel istismar suçu işleyenlerin istismar ettiği kişiyle evlenmesi durumunda ceza almamasını öngören bir kanun teklifini Meclis Genel Kurulu’na sunduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı olarak cevaplandırması için Oya Ersoy tarafından verilen soru önergesi şu şekilde:

  • “2002-2019 yılları arasında çocuğa yönelik gerçekleştirilen kaç cinsel istismar davası görülmüştür?
  • “2002-2019 yılları arasında çocuklara yönelik cinsel istismar davalarının sonucunda kaç kişi ceza almıştır?
  • “2002-2019 yılları arasında çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında sanık olarak bulunan kaç kişi dava sonucunda beraat etmiştir?
  • “Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, “Ceza Mahkemeleri’nde TCK Uyarınca Yıl İçinde Açılan Davalardaki Suç Ve Sanık Sayıları” raporunda çocuklara yönelik cinsel istismar verilerine neden ulaşılamamaktadır?
  • “Yargı reformu” paketinde çocuk istismarcılarına yönelik ceza indirimi düzenlemesi yapılması planlanmakta mıdır?
  • “Yargı reformu” paketi ile çocuk istismarcılarına ceza indirimi getirilmesi planlandığı için mi çocuklara yönelik cinsel istismar verileri kamuoyundan saklanmaktadır?”

YARGI PAKETİ İLE İNDİRİM OLACAK KAYGISI VAR

Her yıl ayrıntılı olarak suç verilerini açıklayan Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılına ait çocuklara yönelik cinsel istismar istatistiklerini müstehcen olduğu gerekçesiyle yayımlamamasının sebebinin “Yargı Reformu” paketinde istismarcılara ceza indirimi yapılacağına dair şüpheleri ve kaygıları artırdığını ve kamuoyu tarafından merak edildiğini de söyleyen Ersoy, sunulan bu teklifin ise kadınlar ve çocuk hakları savunucularının mücadelesi ve kamuoyunda oluşan rahatsızlık nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldığını hatırlattı.

cocuklara-yonelik-cinsel-istismar-istatistikleri-neden-yayinlanmiyor-643301-1.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN'

İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasının şart olduğunu da ifade eden Ersoy şunları söyledi:

“Maalesef AKP iktidarının çocuklara yönelik cinsel istismar vakalarındaki çözüm önerisi ne akla ne de mantığa sığmaktadır. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın ‘Çocuklara çığlık atmayı öğretin. İstemedikleri bir durumda karşılaştıklarında çocuklarımızın çığlık atması gerekiyor’ sözlerini hatırlatan Ersoy, sorunun çözümünün bu olmaması gerekir hem yasalarda düzenleme yapılması hem de tarafı olduğumuz İstanbul Sözleşmesinin uygulanması şarttır."

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açılan ve 1 Ağustos 2014'te yürürlüğe giren ve İstanbul Sözleşmesi olarak anılan "Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi", kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşme özelliğini taşıyor.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol