birgün

28° AZ BULUTLU

YAŞAM 06.09.2019 07:01

Çocukları tehdit eden slime’ler incelemeye alındı

İzmir’de ruhsatsız şekilde üretilen slim’lere incelenmek üzere el konuldu. Cezai işlem de uygulanan merdiven altı firmalar, özellikle çocuk sağlığını tehlikeye atıyor

Çocukları tehdit eden slime’ler incelemeye alındı


İzmir’de, okulların açılmasına sayılı günler kala çocukların sağlığı için harekete geçen Buca Belediyesi, son dönemde popüler olan ancak uygunsuz üretildiğinde sağlığı tehdit eden ‘slime’ adlı renkli yapışkan oyun hamuru için denetim yaptı. Merdiven altı üretim yapılan firmaya baskın düzenlendi. Ruhsatsız ve kalite belgesi olmadan üretim yapıldığı için cezai işlem başlatıldı.

Zabıta ekipleri, çeşitli kimyasallarla üretilen ‘slime’ imalatı yapılan, merdiven altı bir firmaya, bakanlık yetkilileri ile birlikte baskın düzenledi. Dükkândaki paketleme işleminin yanı sıra bir otoparkta üretim yapıldığını tespit eden ekipler, firma hakkında, ruhsatsız ve kalite belgesi olmadan üretim yaptığı için cezai işlem başlattı.

Satış işlemleri de durduruldu

Çeşitli renkte piyasaya sürülmek üzere hazır tutulan ürünler ise İzmir Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından incelenmeye alındı. İnceleme bitene kadar satış işlemlerini de durdurdu.

Firmanın uzun süredir, herhangi bir kalite ve izin belgesi almadan ürettiği ürünleri piyasaya sürdüğü tespit edildi. Analiz sonucunda ürünün sağlıksız olduğu tespiti yapılması halinde, Türkiye’nin dört bir yanına gönderilen ürünlerin iade edilmesi istenecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız