birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Çocuklarımız yaşasaydı, bize hep Anneler Günü'ydü...

ARŞİV 10.05.2015 09:47
Çocuklarımız yaşasaydı, bize hep Anneler Günü'ydü...
Abone Ol google-news

SEBAHAT KARAKOYUN - senyaprak@gmail.com

Bugün Anneler Günü. Karşılıksız sevmenin baş döndüren gücüne bir kez daha tanıklık edip yeniden şaşıracağız. Çocuklarından uzak anneler kulaklarını kapıya yatırarak ya da telefon ellerinde heyecanla bekleyecek. Peki ya hiç kavuşamayacak olan anneler? Bu coğrafya öyle bir coğrafya ki on yıllardır çocuklarını evlatlarından ayırır durur da bıkmaz bir kere. Öyle lanetlenmiştir ki iktidar koltukları her defasında ağlatır anaları. Çocukları devlet tarafından alınmış iki anneyi ziyaret ettik. Birisi Sayfı Sarısülük; Gezi Direnişi sırasında polis kurşunuyla katledilen Ethem’in annesi. Diğeri Fikriye Saymaz; cezaevine girdiğinde 24 yaşında olan ve 24 yıldır cezaevindeki kızı Sevgi Saymaz’ın yolunu gözleyen.

Gezi Direnişi’nin ilk günlerinde başkentin orta yeri Kızılay'da polis kurşunuyla vurularak öldürülen oğluyla aynı adı taşıyan bir aylık torunu Ethem kucağında Sayfı Sarısülük’ün. Öyle karşıladı bizi. Minik Ethem'i uyuttu önce, sonra söyleştik. "Kızım ve damadım bana hiçbir şey sormadılar isim konusunda. Ama doğumdan birkaç gün sonra nüfus cüzdanını elime verdiler öyle öğrendim, dayısının adını verdiklerini" diyor Sayfı Sarısülük. "O an yaşadıklarımı tarif edemem. Bir yandan acım tazelendi, diğer yandan sevindim oğlumun adı torunumda yaşayacak" diye anlatmaya devam ediyor.

GÖZDAĞI VERMEK İSTEDİLER
Bizi ağırladığı salonun her köşesinde Ethem'in fotoğrafları var. Duvardaki fotoğrafı göstererek, "Bana bir şeyler anlatmak istiyor gibi geliyor her baktığımda" diyor. Sayfı Sarısülük, oğullarıyla birlikte yargılandığı davada mahkemenin verdiği beraat kararıyla başlıyoruz söze. Memnun olmuş karara ama farklı bir karar çıksa da kendisi açısından şaşırtıcı olmayacağını vurgulayarak, "Bana ve çocuklarıma dava açarak gözdağı vermeye çalıştılar. Ama yavrumu, ciğerimi aldılar benden  daha ne yapabilirler ki? En fazla beni de yavrumun yanına gönderirler" diye sürdürüyor sözlerini.

EVDEN ÇIKAMADI BİR TÜRLÜ
Acısını tazelemek pahasına  Ethem'in vurulduğu günü konuşuyoruz Sayfı Sarısülük'le... O günü şöyle anlatıyor:
"Banyosunu yaptı, saçını kuruttu, çok sevdiği gömleğini giydi, kahvaltısını yaptı ama bir türlü çıkamadı evden. Yeğenini öptü, gitti, gitti geri döndü. 'Askere gitmiyosun ya' dedim. Eyleme gittiğini söylemedi bana. Söyleseydi ben de giderdim onunla. Kızılay'a gitmeden, ağabeyine, ablasına uğramış, bana da birkaç kez telefon etti. Hatta 'Yeter artık, iş yapacağım, arayıp durma’ dedim"

Ethem'in vurulduğu haberi kendisinden gizlenmiş. “Diğer çocuklar benden gizlediler. Ev dolup taşmaya başlayınca ‘Bacağından vuruldu’ dediler. Hastaneye nasıl gittiğimi bilmiyorum. Onu görünce fenalaştım. O sabahtan sonra bir daha sesini duyamadım 14 gün hastanede yatan oğlumun, sadece üç gün sonra bir hıçkırık sesi geldi ondan" diyor Sayfı Sarısülük.

ÇOCUKLARIMIZ ÇALMADI
Ethemsiz ikinci Anneler Günü olacak diyor Sayfı Sürülük, “Neredeyse her hafta Çorum'a oğluma gidiyorum. Tepenin bir tarafında Kaypakkaya'nın diğer tarafında benim yavrumun mezarı. Hep bizim gençlerimiz ölüyor. Anneler Günü'nde de oğlumun yanına gideceğim, onunla dertleşeceğim, konuşacağım.”

“Bizim çocuklarımız hırsızlık, hainlik yapmadı. Hepsi katil kurşunun hedefi oldu.”

UNUTMAYACAĞIZ
Mahkeme salonunda Ethem’i vuran polis Ahmet Ş.’yle göz göze geldiği anı hiç unutamayacağını söyleyip o katilleri cesaretlendirenleri de unutmayacağını üstüne basa basa yineliyor Sayfı Sarısülük, “Ama köşeye sıkıştılar. Bu dünya onlara da kalmayacak. Tayyip Erdoğan bilsin ki Kenan Evren'den daha kötü duruma düşecek. Korkum yok. Dimdik dururum karşısında. Ama o boynunu eğmek zorunda kalır. O başbakan, cumhurbaşkanı olabilir ama ben bir anneyim. Benim çocuğum ekmeğinin peşindeydi onların çocukları hırsızlık peşinde.”

Devletten hiçbir beklentisinin olmadığını ve devletin dertlerine derman olmayacağını söylüyor Sayfı Sarısülük, “Kimi kime şikâyet edeceksin, hırsız da haydut da katil de belli. Umudumu kaybetmek istemiyorum. Analara da sözüm mücadele eden çocuklarını yalnız bırakmasınlar. Korkarak, sinerek hiçbir şey değişmez.”

* * *

‘Görür müyüm çıktığını’

Fikriye Saymaz; yaşamı mücadelelerle geçmiş 70 yaşına merdiven dayamış. 24 yıldır cezaevinde olan müebbete mahkûm  kızı Sevgi Saymaz’ı hiç yalnız bırakmamış. Malatya’dan Çanakkale’ye, kızının nakledildiği her kente uzak yakın demeden gidip gelmiş. Cezaevine girdiğinde 24 yaşındaymış Sevgi Saymaz, tahliyesine daha 7 yıl var. Anne Fikriye Saymaz, kızı Sevgi’nin cezaevinden çıkacağı o günü iple çekiyor. Bir yandan da yılların yorgunluğunu göz ardı edemeden, “Ben görür müyüm çıktığını bilemem” diyor.

Fikriye Saymaz’la evlerinde konuştuk. “Hoca” diye seslendiği eşi Emekli Edebiyat Öğretmeni Müzekkir Saymaz da katıldı söyleşimize. Onu tanıyan herkesin “Hoca” diye seslendiği Müzekkir Saymaz, TÖB-DER kurucularından. “Kızımdan önce eşim nedeniyle polis sık sık baskın yapardı evimize. Evin altını üstüne getirirlerdi çocuklarımın gözü önünde. Hatta bir keresinde çocuklarımın başına silah dayadılar. Bir şey bulamaz, ‘yasak yayın’ diye kitaplarımızı toplar götürürlerdi. Kızım da ondan 4 yaş küçük oğlum da çok etkilenirdi bu baskınlardan” diye gözleri dolarak anlatıyor o günleri Fikriye Saymaz.

‘HAKSIZLIĞA GELEMEZDİ'
Fikriye Saymaz, babasına yapılanlara, ailece karşı karşıya kaldıkları polis şiddetine isyan eden kızının gençlik yıllarında siyasi mücadelenin içinde yer almasında o yaşatılanların etkisi olduğunu söylüyor. “Benim kızım haksızlığa dayanamazdı hiç” diyor. Birkaç gün önce Uşak’ta ziyaret ettikleri kızının fotoğraflarını, kendisine Anneler Günü hediyesi olarak yaptığı tabloyu gösteriyor Fikriye Saymaz. Koğuş arkadaşından etkilenip resme başlamış Sevgi Saymaz, yaptığı tablolar evlerinin duvarlarını süslüyor.

Saymaz, iki kez ölüm orucuna yatan kızına destek için açlık grevi yapmış. O günleri şöyle anlatıyor:

“Ölüm oruçları dönemi çok zor günlerdi. Görüşe gittiğimde sedyeyle bir deri bir kemik karşıma çıkarılan kızımı görmeye dayanamıyordum. Cezaevinde insanca yaşam koşullarına sahip olmak istiyorlardı. Biz de aileler olarak onlara destek için çalmadık kapı bırakmadık. Adalet Bakanlığı, Başbakanlık, her yere ulaşmaya çalıştık. Bir keresinde Başbakanlık binası önünde diğer annelerle birlikte kenetlendik birbirimize. Birden arkadan aldığım sert bir darbeyle yere düştüm. Düşerken de yerdeki beton çiçekliğe çarptım. Bacağımı oynatamıyordum beni kaldırıp bir taksiyle hastaneye götürdüler. Doktor ‘ameliyat’ dedi ancak kızım içerde ölüme yatmışken ben ameliyat olamazdım. Biraz toparlanınca yine devam ettim.

HAYATLARI YOK ETTİLER
O zamanın bakanının “Hayata Dönüş” dediği ama gencecik çocukları yok ettikleri, sakat bıraktıkları o operasyon sırasında kızım Çanakkale Cezaevi’ndeydi. Üç gün diğer ailelerle birlikte cezaevi kapısında bekledik. Kışın şiddetli ayazında bir yandan ateş yakarak ısınmaya çalışırken bir yandan da cezaevine yapılan operasyonu saniye saniye izliyorduk. İş makineleriyle duvarları  yıkıyorlardı, bağrışmaları duyuyorduk.  Sürükleyerek çıkarılanlara elllerimizdeki şalları sallayarak “biz buradayız” mesajı vermeye çalışıyorduk.  Kızım operasyonun ardından Manisa Cezaevi’ne gönderildi biz de peşinden gittik. Zorla, yalvar yakar eşime değil ama bana izin verdiler kısa bir süre gördüm onu. Tanıyamadım. Üstü başı toz içinde, köpüktü her tarafı. Yüzü çizik içindeydi.

KIZIM GÜÇ VERİYOR
Ölüm oruçları bana çok dokundu. Kızım çok dirençli, bize güç veriyor. “Bu benim seçimim, üzülecek bir şey yok” diyor. 7 yıl sonra çıkacak ancak biz hayatta olur muyuz bilmiyorum. Ülkede mücadele yükseldiğinde dışarıda olduğu gibi cezaevlerinde de baskılar artıyor. Bu ülkede demokrasi, özgürlük yok. Sesini yükselten gençler ölüyor ya da cezaevine giriyor. Gezi zamanı evde oturamadım. Ben de sokağa çıktım. O çocuklar öldürüldüğünde içim yandı çok ağladım. Benim kızım cezaevinde ama yaşıyor hiç olmazsa. Onlar gencecik kara toprağa girdiler. Eskiden kızıma “Başına bir iş gelecek, böyle yapma” derdim. O da “Kimse karşı çıkmazsa haksızlıklar devam edip gider” derdi. Ama onunla birlikte yaşadığımız baskı ve zulüm benim düşüncelerimi de değiştirdi. Herkes duyarsız kalırsa ne olur ülkenin hali? Hakkını arayan herkese “terörist” diyorlar. Sistem çürümüş, kokmuş aslında.

BU ZULÜM SÜRMEZ
Ben bu devletten hiçbir şey beklemiyorum. Devlet bana ne diyecek? Berkin’in annesine ne diyecek? Öldürdüm çocuğunu özür dilerim mi diyecek? Özür dilemek bir yana meydanlarda anneleri yuhalatıyorlar. Dünyada hiçbir zalim sonsuza kadar zulmü sürdürememiş. Birileri çıkacak “Yeter artık” diyecek bir gün. O günü ben de görmeyi çok isterim.

Siyah akar onların gözyaşları: Soma ve Ermenek'te hüzünlü Anneler Günü

 

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun