birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Çok sayıda çiftçi, iktidarın 'müjde' diye duyurduğu destekten yararlanamadı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin 'müjde' diye duyurduğu, Ziraat Bankası üzerinden sağlanan mazot ve gübre kredisinden birçok üretici yararlanamadı. Borçlarını ödeyemediği için kara listeye düşen çiftçiler, Ziraat Bankası'nın sistemine girdiklerinde "müşteri kredi risk notu olumsuz" yanıtı ile karşılaştı.

EKONOMİ 04.11.2022 14:20
Çok sayıda çiftçi, iktidarın 'müjde' diye duyurduğu destekten yararlanamadı
Abone Ol google-news

İktidarın 'müjde' diye açıkladığı destekten yurttaş yine istediğini alamadı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin zor durumdaki üretici için açıkladığı desteğe çok sayıda çiftçi, 'kredi notu düşük' olduğu gerekçesiyle yararlanamadı.

2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, 20 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış, kararda hububat ürünlerinde; buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltikte mazot ve gübre için kredi desteğinin ödeneceği duyurulmuştu.

Ancak Ziraat Bankası’nın sisteminden mazot ve gübre desteği için başvuran üreticiler, girdikleri sistemde “müşteri kredi risk notu olumsuz” yanıtıyla karşılaştıklarını, bu nedenle desteklerden yararlanamadıklarını belirtiyor.

iktidarin-mujde-diye-duyurdugu-destek-1083882-1.

“HERKES KARA LİSTEDE”

Konuya ilişkin konuşan İzmirli çiftçi Mehmet Kani, “Bu mu hububat desteklemesi. Herkes tarımın bu hale geldiğinden bankalarda kara listeye girdi. Ne diyordu daha önce ekonomi bakanımız, ‘Kara listeyi, Ziraat Bankası görmeyecek.’ Peki nasıl görmüyorsunuz? Örneği gösterdim, herkes kara listede. Bırak krediyi onu bunu, bize verecekleri desteklemeyi avans olarak verecekler onu bile alamıyoruz. Biz kulağımızın üzerine yatacağız artık. Mart ayında alacağız. Bizi getirdiğiniz duruma bakın. ‘Kulağınızın üzerine mart ayına kadar yatın’ diyor Ziraat Bankası. Sizin yapacağınız tarım politikası bu kadar işte” dedi.

"ÇİFTÇİLERİ KAPIDAN GERİ DÖNÜYORLAR"

Çanakkale’de üreticilik yapan Halil Kaya ise, şunları söyledi:

“Ziraat sicili düzgün olan kredi notu yüksek olan çiftçilerimiz bu durumdan faydalanabilecekler. Lakin sicili bozuk olan kredi notu düşük olanlar bu durumdan faydalanamayacaklar. Zaten zorda olan çiftçilerimizin kredi notları düşük olduğundan dolayı tarlasını bir an önce tohumla buluşturması, mazot ve gübresini alması lazım. Bu yanlıştan geri dönülüp sayın bakanımızın sicili bozuk olan çiftçilere yardım elini uzatması lazım, aksi takdirde çiftçilerimizin mart ayını bekleyecek takati kalmamıştır.

Girdi maliyetlerin artması nedeniyle çiftçiler zaten çıkmaz girdabında bir de ‘böyle bir avans veriyoruz’ diyerek çiftçilerimiz umutlanaraktan Ziraat Bankası’na gidiyorlar. Kredi notu düşük olduğundan zaten kapıdan geri dönüyorlar. Mobil Ziraat’tan yapmış oldukları başvuru onaylanmıyor. Gübre ve mazot desteğinin icmaldeki bedel üzerinden bir an önce çiftçilerimize ödenmesi gerekir."

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun