birgün

9° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 20.05.2017 19:42

Continuing its pursuit of ‘religion education’, Turkey’s ministry repeals law on 'arts education'

Continuing its pursuit of ‘religion education’, Turkey’s ministry repeals law on 'arts education'

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

While Turkey’s Ministry of Education has been actively organizing events and presenting rewards encouraging religious activities, it has taken a step that will stand as an obstacle for artistic activities.

As reactions against the decision of the Ministry of Education to increase lesson hours for the mandatory Religion Culture and Values Education and to decrease art and philosophy lessons to one hour per week continue growing, the Ministry repealed the Regulations on Fine Arts Education.

The regulation was enacted in 2008 with the purpose of ‘ensuring providence of primary and secondary school students whose special talents are determined with the necessary education.’

Providing no explanation for the decision of the repeal of this law, the Ministry has also given up on its goal to provide students with free extracurricular activities in fields of arts. This will leave students and families with no choice but private institutions of arts.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/dini-faaliyetlere-tesvik-sanat-egitimine-engel-158982.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol