birgün

9° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 19.02.2020 22:46

Copy Paste kısa yolunun yaratıcısı Larry Tesler, hayatını kaybetti

Copy Paste kısa yolunun yaratıcısı Larry Tesler, hayatını kaybetti

Apple bünyesinde görev yapan ve bilgisayarlarda kes, kopyala ve yapıştır olarak biline Copy Paste kısa yolunun yaratıcısı bilgisayar bilimcisi Larry Tesler, hayatını kaybetti.

ABD'li Larry Tesler 1945 yılında New York şehrinde doğdu ve eğitimini burada tamamladıktan sonra Tesler, 1960'lı yıllarda Stanford Üniversitesi'ne gitti. Eğitimini aldığı bilgisayar bilimi alanında birçok firmada üst düzey görevlerde bulunan ve bilgisayara bir çok alanlar kazandıran Tesler, Apple bünyesinde çalıştı.

Xerox, Amazon ve Yahoo! gibi firmalarda da üst düzey görevlerde bulunan Tesler'in kullanıcılara kazandırdığı en kullanışlı kısayol 'kes, kopyala, yapıştır' (Copy Paste) oldu. Modsuz bilgisayarların temelini atan insanlardan birisi olarak da bilinen bilimci Larry Tesler, 74 yaşında hayata veda etmesi tüm sevenlerini yasa boğdu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız