birgün

13° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 15.09.2017 18:55

Court in Turkey orders for arrest of journalist from opposition newspaper Evrensel

Court in Turkey orders for arrest of journalist from opposition newspaper Evrensel

Court in Turkey had decided for journalist from opposition newspaper Evrensel, Kemal Özer, to be arrested over accusations of ‘membership to terror group’.

Özer had been taken into custody at a security check point in Dersim (officially called Tunceli) earlier on September 4.

Özer’s detention has been criticized and protested by a number of people, including journalists, representatives from trade unions, environmentalist groups, and residents of Dersim.

Özer had been previously threatened because of his reports on environmental destruction especially in Dersim.

Turkey’s union of journalists (TGS), association of journalists (TGC), Dersim Ecology Council, Northern Forest Defense, as well as, Britain’s Trade Union Congress (TUC) reacted and called on for release of both Özer and previously detained Evrensel journalist Yusuf Karataş.

Source: https://www.birgun.net/haber-detay/evrensel-muhabiri-kemal-ozer-tutuklandi-179692.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol