birgün

20° AÇIK

SAĞLIK 12.02.2021 22:40

Covid-19 aşısı: İsrail'de yapılan araştırma, bir doz aşının bulaşıcılığı 4 kat azalttığını gösterdi

MedRxiv'de yayımlanan araştırmada, İsrail'de henüz aşılanmamış 2 bin 897 kişiyle, Pfizer'ın iki dozluk aşısının ilk dozunu alan yine aynı sayıda insanın viral yükü karşılaştırıldı. Araştırmacılar, "aşının ilk dozundan 12 ile 28 gün sonra meydana gelen enfeksiyonlarda viral yükün 4 kat azaldığı" sonucuna vardı.

Covid-19 aşısı: İsrail'de yapılan araştırma, bir doz aşının bulaşıcılığı 4 kat azalttığını gösterdi

Dış Haberler Servisi

Pfizer'ın tek doz Covid-19 aşısı uygulanmasına karşın yeni tip koronavirüsle (Covid19) yeniden enfekte olanlarda, aşılanmamış kişilere göre yaklaşık 4 kat daha az viral yük tespit edildi.

MedRxiv'de yayımlanan henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş araştırmada, İsrail'de henüz aşılanmamış 2 bin 897 kişiyle, Pfizer'ın iki dozluk aşısının ilk dozunu alan yine aynı sayıda insanın viral yükü karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, "aşının ilk dozundan 12 ile 28 gün sonra meydana gelen enfeksiyonlarda viral yükün 4 kat azaldığı" sonucuna vardı. Azalan bu viral yük miktarının, bulaşıcılığın düşmesini sağladığı, dolayısıyla virüsün yayılmasını yavaşlattığı belirtildi.

Pfizer aşısının; ilk olarak İngiltere'de tespit edilen yüksek düzeyde bulaşıcı B.1.1.7 varyantına karşı yüzde 90-95 etkili olduğu ancak Güney Afrika varyantına karşı etkisi konusunda "birşey söylemek için çok erken olduğu" belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol