birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Covid-19 aşısı: İsrail'de yapılan araştırma, bir doz aşının bulaşıcılığı 4 kat azalttığını gösterdi

MedRxiv'de yayımlanan araştırmada, İsrail'de henüz aşılanmamış 2 bin 897 kişiyle, Pfizer'ın iki dozluk aşısının ilk dozunu alan yine aynı sayıda insanın viral yükü karşılaştırıldı. Araştırmacılar, "aşının ilk dozundan 12 ile 28 gün sonra meydana gelen enfeksiyonlarda viral yükün 4 kat azaldığı" sonucuna vardı.

SAĞLIK 12.02.2021 22:40
Covid-19 aşısı: İsrail'de yapılan araştırma, bir doz aşının bulaşıcılığı 4 kat azalttığını gösterdi
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

Pfizer'ın tek doz Covid-19 aşısı uygulanmasına karşın yeni tip koronavirüsle (Covid19) yeniden enfekte olanlarda, aşılanmamış kişilere göre yaklaşık 4 kat daha az viral yük tespit edildi.

MedRxiv'de yayımlanan henüz hakem değerlendirmesinden geçmemiş araştırmada, İsrail'de henüz aşılanmamış 2 bin 897 kişiyle, Pfizer'ın iki dozluk aşısının ilk dozunu alan yine aynı sayıda insanın viral yükü karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, "aşının ilk dozundan 12 ile 28 gün sonra meydana gelen enfeksiyonlarda viral yükün 4 kat azaldığı" sonucuna vardı. Azalan bu viral yük miktarının, bulaşıcılığın düşmesini sağladığı, dolayısıyla virüsün yayılmasını yavaşlattığı belirtildi.

Pfizer aşısının; ilk olarak İngiltere'de tespit edilen yüksek düzeyde bulaşıcı B.1.1.7 varyantına karşı yüzde 90-95 etkili olduğu ancak Güney Afrika varyantına karşı etkisi konusunda "birşey söylemek için çok erken olduğu" belirtiliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol