birgün

19° AÇIK

DÜNYA 25.12.2020 12:36

Covid-19 aşısını yaptıranların sayısı ABD’de 1 milyonu, İngiltere’de 600 bini geçti

Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar, dünyanın farklı ülkelerinde yapılmaya başlandı. ABD’de ilk doz aşıyı yaptıranların sayısı 1 milyonu, İngiltere’de ise 600 bini aştı.

Covid-19 aşısını yaptıranların sayısı ABD’de 1 milyonu, İngiltere’de 600 bini geçti

HABER MERKEZİ

Koronavirüse karşı geliştirilen aşıların art arda onay almasıyla birlikte ülkeler aşılama kampanyalarına başladı. İngiltere'de Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısının 616 bin 913 olduğu bildirildi. ABD’de de aşının ilk dozunu yaptıranların sayısı 1 milyonu aştı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülke genelindeki 500 aşılama merkezinde, bakımevlerinde kalanlara, sağlık çalışanlarına ve 80 yaşın üzerindekilere aşının yapılmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, Ulusal Sağlık Servisinin (NHS) aşının taşınmasıyla ilgili sorunları çözerek, 16 Aralık'ta bakımevlerinde de aşıyı yapmaya başladığı kaydedildi.

Oxford Üniversitesinin ilaç firması AstraZeneca'yla geliştirdiği Kovid-19 aşısına ilişkin değerlendirmelerin İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulunca devam ettiği bildirilen açıklamada, İngiltere'nin Pfizer'in BioNTech'le geliştirdiği Kovid-19 aşısından 40 milyon doz sipariş ettiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Sağlık Bakanı Matt Hancock, NHS'nin öncelikli gruplara aşıyı ulaştırmak için aşı merkezi sayısını artırdığını ve 8-20 Aralık arasında 616 bin 913 kişiye aşının ilk dozunun yapıldığını aktardı.

ABD’DE 1 MİLYONU AŞTI

Aşılama kampanyasının devam ettiği bir diğer ülke de ABD. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin günlük olarak paylaştığı verilere göre, ülkede şimdiye kadar 9 milyon 465 bin725 doz aşı dağıtıldı. Aşıların ilk dozunu yaptıranların sayısı ise 1 milyon 8 bin 25 oldu.

covid-19-asisini-yaptiranlarin-sayisi-abd-de-1-milyonu-ingiltere-de-600-bini-gecti-821055-1.

KOSTA RİKA'DA İLK KORONAVİRÜS AŞISI YAPILDI

Öte yandan aşılamaya başlayan ülkeler arasında Orta Amerika ülkesi Kosta Rika da katıldı. ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman BioNTech'in yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği aşı, ilk kez 91 yaşındaki bir kadına yapıldı.

Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 aşısının yapılmasına başladıklarını belirterek, "Bugün ülkemiz için çok güzel bir gün, 91 yaşındaki Elizabeth Castillo Hanım Kosta Rika'da Kovid-19 aşısı yapılan ilk kişi oldu" ifadesini kullandı.

Aşının öncelikli olarak risk grubundaki kişilere yapılacağına işaret eden Alvarado, yeni yıldan itibaren ise tüm nüfusu kapsayacak şekilde aşı uygulamasının genişletileceğini söyledi.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının ilk sevkiyatı dün ülkeye ulaşmıştı.

Kaynak: AA, BirGün

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol