birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 05.06.2020 07:30

Covid-19 borçları riski artırıyor

BDDK nisan verilerini açıkladı. Salgın günlerinde tüketiciler 17 milyar lira daha borçlandı. KOBİ’lerin borcu ise sadece bir ayda 96 milyar lira daha arttı. Dolar kurunun yükselmesiyle beraber milyoner sayısındaki artış da dikkat çekti

Covid-19 borçları riski artırıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nisan ayına ilişkin bankacılık verilerini yayımladı. Buna göre halkın bankalara olan tüketici kredisi borcu mart ayında göre 17 milyar lira arttı. Martta 510 milyar lira olan tüketici kredisi hacmi nisanda 527 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) borçlarında da sert artışlar gözlendi. Covid-19 salgınına karşı önlem adı altında borca batırılan KOBİ’lerin mart ayında 662,5 milyar lira kredi borcu bulunurken, bu tutar nisan ayında 758,2 milyar liraya yükseldi. Yalnızca 1 ayda KOBİ’lerin borcu yüzde 14,5 oranında artmış oldu. Uzmanlar ise salgında ikinci bir dalga yaşanması halinde bu borçların mali sistemde büyük risk oluşturacağı konusunda uzlaşıyor. Son aylarda artan KOBİ’lerin bankalara olan kredi borcu şu şekilde;

►2020 Ocak: 619,2 milyar lira

►2020 Şubat: 641,1 milyar lira

►2020 Mart: 662,5 milyar lira

►2020 Nisan: 758,2 milyar lira

SALGINDA MİLYONER OLANLAR DA VAR

BDDK verilerine göre bankacılık sisteminin mevduatları incelendiğinde ise nisan ayında milyoner sayısındaki artış da dikkat çekti. İçinde 1 milyon liradan daha fazla bakiye bulunan hesap sayısı mart ayında 220 bin 260 iken, bu sayı nisan ayında 239 bin 502’ye yükseldi. Böylece salgın günlerinde milyoner hesap sayısı 1 ayda yüzde 8,6 oranında artmış oldu. Milyoner hesaplardaki artış dolar/TL kurunun nisanda yükselmesinden kaynaklandığı iddia edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız