birgün

20° AÇIK

Covid-19’da yeni mutasyon iddiası

Güney Kıbrıs’ta bir grup bilim insanı, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan “Deltacron” adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

SAĞLIK 08.01.2022 23:19
Covid-19’da yeni mutasyon iddiası
Abone Ol google-news

Covid-19 salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken, virüsün yeni bir mutasyonunun daha keşfedildiği iddia edildi.

Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarında çalışan bilim insanlarından oluşan ekibin başındaki Dr. Leontios Kostrikis yaptığı açıklamada, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan “Deltacron” adında yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

İHA’nın aktardığına göre Kostrikis, yeni mutasyonun Omicron'un bazı mutasyonlarıyla birlikte Delta mutasyonun genetik arka planını paylaştığını ve bu nedenle yeni mutasyon keşfinin “Deltacron” olarak adlandırıldığını aktardı.

Kostrikis, söz konusu mutasyonun dünyanın başka hiçbir yerinde tanımlanmamış olmasının muhtemel olduğunu ve bu nedenle bu keşfe küresel ilgi olabileceğini ifade etti.

25 KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

Kostrikis, ekibinin 11’i Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda olmak üzere toplam 25 kişide Deltacron tespit edildiğini aktararak, istatiksel analize göre hastaneye yatırılan hastalar arasında söz konusu mutasyonu daha sık görüldüğünü ifade etti.

Kosrikis, 25 vakadan alınan örneklerin dün Covid-19’daki değişiklikleri izleyen uluslararası veritabanı olan Grip Virüsü Verilerini Küresel Paylaşma Girişimi’ne (GISAID) gönderildiğini belirterek, "Bu mutasyonun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı yoksa Delta ve Omicron’dan daha mı baskın olacağını gelecekte göreceğiz" dedi.

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanı Michalis Hadjipantelas ise yaptığı açıklamada, “Dr. Kostrikis'in ekibinin çığır açan araştırmaları ve bulguları, bilim insanlarımızla gurur duymamızı sağlıyor, çünkü bu araştırma Kıbrıs’I sağlık konularında uluslararası konuma yerleştiriyor” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol