birgün

12° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 20.11.2020 13:03

Covid-19 nedeniyle ölüm meslek hastalığı sayılmadı

Dr. Muharrem İdiz’in Covid-19 nedeniyle ölümünün meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi talebi, meslek hastalığı listesinde Covid-19 olmadığı gerekçesiyle SGK tarafından reddedildi.

Covid-19 nedeniyle ölüm meslek hastalığı sayılmadı

BİRGÜN EGE

İzmir’de işyeri hekimi olarak görev Dr. Muharrem İdiz’in Covid-19 nedeniyle ölümünün meslek hastalığı olarak değerlendirilmesi talebi, meslek hastalığı listesinde Covid-19 olmadığı gerekçesiyle SGK tarafından reddedildi.

İzmir Tabip Odası, Dr. Muharrem İdiz’in Covid-19 pandemisi sürecinde çalışanlara yönelik verdiği yoğun pandemi eğitimi ve sağlık hizmeti sonrasında Covid-19 tanısı aldığını ve Covid-19 tanısıyla tedavisi hastanede yapılan Dr. İdiz’in, hastanedeki tedavisine rağmen Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle vefat ettiğini bildirdi. Dr. Muharrem İdiz’in vefatı üzerine, 05.05.2020 tarihinde yakınları adına SGK’ye başvuru yapılarak, ölümün meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmesi ve yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edildi. Başvuru üzerine, SGK İl Müdürlüğü tarafından iletilen yanıtta, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nin Mesleki Bulaşıcı Hastalıkları Listesinde Covid-19 hastalığının olmadığı, bu nedenle hekimin ölümünün meslek hastalığı kabul edilmediği bildirildi.

İzmir Tabip Odası tarafından, SGK’nın yanıtı üzerine yapılan açıklamada, Covid-19 olarak tanımlanan bir hastalığın henüz tarif edilmediği bir dönemdeki mevzuattan hareketle bu şekilde yanıt verilmesinin hatalı ve traji-komik bir yaklaşım olduğu kaydedildi. Mevzuatın, idari bir düzenleme ile Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılmasına izin verdiği belirtilen açıklamada, idarenin bir düzenleme yaparak bu sorunu çözmesi yerine sağlık çalışanlarına engel çıkarmasının sosyal hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı ifade edildi.

"HUKUKİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanları, Covid-19 pandemisi ile mücadele en ön safta görev yapan meslek grubudur. Covid-19 nedeniyle neredeyse her gün bir meslektaşımız ve sağlık çalışanı vefat etmektedir. Covid-19 ‘un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebimiz, Pandeminin başladığı günden bu yana TTB ve Tabip Odaları tarafından ısrarla ifade edilmektedir. Ancak bugüne kadar yöneticilerin bu konuda sessiz ve hareketsiz kalması, Pandemi ile mücadelede en ön safta mücadele eden sağlık çalışanlarının ve yakınlarının yaşadığı mağduriyeti daha da artırmıştır. Bu nedenle, Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi talebimiz kabul edilene kadar mesleki ve hukuki mücadelemiz devam edecektir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız