birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 14.01.2021 11:18

Covid-19 tedavisi gören yurttaşa 1632 TL fatura, prim borçları tekrar gündeme getirdi

Koronavirüs hastası Kutbettin Köstekçi’ye çıkarılan 1632 liralık tedavi faturası, SGK prim borcu olan 6 milyon yurttaşın karşı karşıya kalabileceği mağduriyetleri de tekrar gündeme getirdi.

Covid-19 tedavisi gören yurttaşa 1632 TL fatura, prim borçları tekrar gündeme getirdi

İzmir Torbalı Devlet Hastanesi’nde koronavirüs hastası Kutbettin Köstekçi’ye çıkarılan 1632 liralık tedavi faturası Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan 6 milyon yurttaşın durumunu gündeme getirdi.

İzmir Tabip Odası üyesi Ergün Demir, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yurttaşlardan prim borçlarını mart ayına kadar yatırmasını istediğini söyledi. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ise Köstekçi’nin korona tedavisi devam etmesine rağmen taburcu edildiğini açıkladı.

ANKA’da yer alan habere göre, İzmir’de yaşayan 51 yaşındaki Kutbettin Köstekçi, koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından evde tedavi görmeye başladı. 8 Ocak 2021 tarihinde fenalaşan Köstekçi, Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak yoğun bakıma alındı. 3 günlük yoğun bakım tedavisinin ardından 11 Ocak günü taburcu edilen Köstekçi’ye 1632 lira fatura çıkarıldı. Köstekçi’nin borcu hakkında tutanak tutuldu.

‘FAKİR FUKARANIN SALGIN DÖNEMİNDE YAPAYALNIZ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRMÜŞ OLDUK’

CHP İzmir Milletvekili Kılıç, Köstekçi’nin koronavirüs testinin halen pozitif olduğunu vurgulayarak, “Vatandaşımız bu hastalığı nasıl yeneceğini düşünürken, bir yandan da borcunu nasıl kapatacağını düşünüyor. Hastaya devlet hastanesinde böyle bir muameleyi reva görmek insafsızlıktır. Koronavirüs tedavisi ücretsizdir denirken, devlet hastanesinde vatandaşımız böyle bir muameleyle karşı karşıya kaldı. Her konuda olduğu gibi fakir fukaranın salgın döneminde yapayalnız olduğunu bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

İzmir Tabip Odası Üyesi Ergün Demir ise Köstekçi’ye çıkarılan faturadaki başka bir boyuta dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Geçen yıl Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar, borçları olduğu için sağlık hizmeti alamıyorlardı. Pandemi nedeniyle prim borçları 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenmişti. Bu borç nedeniyle yaklaşık 6 milyon kişi sağlık sigortasını ödemediği için sağlık sigortasını alamıyordu. Bu hasta da Bağkur’lu olduğunu ifade etmiştir. SGK ise prim borcu olanların Şubat ayında müracaat etmesini ve mart ayında da prim borcunu yatırmasını talep etmekte. Primini yatırmayan milyonlarca vatandaş bundan sonra sağlık hizmeti alamayacak.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol