birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Cübbeli Ahmet bile cemaat yurtlarının denetlenmediğini söyledi

'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, üniversite öğrencisi Enes Kara'nın cemaat yurdundaki baskılar nedeniyle yaşamına son vermesine ilişkin konuştu. Cemaat yurtlarının denetlenmediğini belirten Ünlü, "O zaman yapılması gereken bu yurtların denetiminin yapılması" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 14.01.2022 11:37
Cübbeli Ahmet bile cemaat yurtlarının denetlenmediğini söyledi
Abone Ol google-news

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, tıp öğrencisi Enes Kara'nın intiharı sonrası gündeme gelen cemaat yurtlarının denetlenmediğini söyledi. Ünlü, anne ve babalara görev düştüğünü belirterek, "Yapılması gereken bu yurtların denetlenmesi" dedi.

Ahmet Mahmut Ünlü, cemaat yurdundaki sistematik baskılar nedeniyle intihara sürüklenen üniversite öğrencisi Enes Kara'nın ölümüne ilişkin Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu.

Devletin yurtları yetmediği için ailelerin çocuklarını güvendikleri yurtlara yerleştirdiğini belirten Ünlü, "O zaman yapılması gereken bu yurtların denetiminin yapılması. Hiçbir yerde teftiş yok. Gidilip çocuklara ‘Memnun musunuz?' diye sorulmuyor. Anne-babalara da bu konuda görev düşüyor. Elazığ'daki yurt ya da ev denilen yerle ilgili özel bilgim yok. O yüzden yorum yapamıyorum. Ana, babalara çok iş düşüyor çocuklarını nereye verirlerse izlesinler. Çocuğu kazanmak istiyorsak bu şekil devam edilmeli. Baba, çocuğunu yerleştirdikten sonra sık sık durumunu, sıkıntısı olup olmadığını sormalı" ifadelerini kullandı.

'Tarikatlar kapatılsın' çağrılarının sorulduğu Ünlü, "Resmiyette tarikat yok ki kapatılsın. Herkes merdiven altı bir yerde iş yapıyor. Resmi olsa teftişe tabi olunur ama resmi değil. Resmi olanları ne kadar teftiş ediliyor, teftiş için heyet kim? Hadisi inkar eden adam var. O zaman diyor ki ‘Beni bu mu teftiş edecek?' Şimdi tarikatın kurumsallaşmış durumu yok. Dernek, vakıf altında faaliyet gösteriyor. Burada da vakıflar müfettişlerine, dernekler masalarına iş düşüyor. Mutlaka denetim yapması lazım. Tarikat adı altında olanlara daha çok denetim yapmalı. ‘Irz düşmanlığı, sübyancılık var mı, haşa af edersin kadın işi var mı' diye daha çok denetlenmeli. Günümüzde kimse ‘Ben tarikatım' demiyor" diye konuştu.

Ünlü, şunları söyledi: "Maalesef denetim yok denetim. Diyanet'in içinde bir birim kurulmalı. Şimdi. ‘Tarikatlar kapatılsın' diyorlar. Açık değil ki kapatılsın. Açık olsa, herkes tabelasını taksa, teftişi de kolay olur. Bunlar yapılmıyor."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol