birgün

6° HAFİF YAĞMUR

BİLİM 08.01.2021 13:20

Cüce Zürafalar bilim insanlarını hayrete düşürdü

Cüce Zürafalar bilim insanlarını hayrete düşürdü

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Zürafalar, 5 metre boylarıyla yeryüzündeki en uzun memelilerdir. Yaklaşık 1,80 cm'lik bacak boyları ve kule gibi boyunları çoğu insandan daha uzunlar. En kısa zürafa bile ortalama bir basketbolcunun iki katıdır.

Bu nedenle Uganda Murchison Şelaleleri Milli Parkındaki yaklaşık 2,85 metre boyundaki Gimli ve Namibya'da özel bir çiftlikte yaşayan 2.60 metrelik Nigel adlı zürafalar bilim insanlarında şaşkınlık uyandırdı.

İlk başta bu bulgulara inanamayan bilim insanları bunun cücelikle (dwarfizm) açıklanabileceğini belirtiyorlar.

New York Times'dan Annie Roth'un BMC Araştırma Notları Dergisinde yayınlanan makaleden aktardığına göre, bu keşifler, bilim insanlarına, doğada serbest dolaşan vahşi hayvanlarda da cüceliğin etkileri olduğu üzerine düşünme imkanı sağlıyor.

cuce-zurafalar-bilim-insanlarini-hayrete-dusurdu-826657-1.

İskelet displazisi olarak da bilinen cücelik olgusu, kemik gelişimini etkileyerek kısa boya sebep oluyor. Genellikle insanlarda, köpek gibi evcilleştirilmiş ve inek gibi çiftlik hayvanlarında görülmsine karşın, vahşi hayvanlarda nadir olarak görülüyor. Bu vakalar, ilk cüce zürafa vakaları olarak değerlendiriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol