birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Cumhur İttifakı'nda 'seçim barajı' çatlağı

AKP ve MHP’nin seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesine ilişkin teklifini değerlendiren BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, teklifi yeterli bulmadığını söyledi. Destici, “Önümüzdeki seçimlerle ilgili BBP kendi adaylarıyla seçime katılacaktır” ifadelerini kullandı.

SİYASET 16.03.2022 13:48
Cumhur İttifakı'nda 'seçim barajı' çatlağı
Abone Ol google-news

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, AKP ve MHP'nin seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifine ilişkin, "Seçim barajı olmamalı oluyorsa da yüzde 3 olur. 10'dan 7'ye inmesi bir şey midir? Evet bir şeydir; ama yeterli değildir" ifadelerini kullandı.

Destici, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. AKP ve MHP’nin ortak imzası ile Meclis’e sunulan seçim yasası teklifine ilişkin sorular üzerine, seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesini yeterli bulmadığını kaydeden Destici, şunları söyledi:

'BBP KENDİ ADAYLARIYLA SEÇİME KATILACAK'

"Baraj olmamalı, oluyorsa da yüzde 3 olur. 10'dan 7'ye inmesi bir şey midir? Evet bir şeydir; ama yeterli değildir. BBP Cumhur İttifakı'nın birleşenidir. Önceliğimiz ittifaktır. Seçimleri kazanması için çalışacağız. Önümüzdeki seçimlerle ilgili BBP kendi adaylarıyla seçime katılacaktır."

KILIÇDAROĞLU’NUN DİYARBAKIR ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır gezisine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Destici, "Kapalı yapılan toplantılarda, Kemal Bey’in görüşme yaptığı kişiler tarafından, toplantıya dair paylaşılan ayrıntılar, toplumun pek çok kesiminden, bizce 'haklı' tepkiler aldı. Ülke güvenliğine ve anayasal düzene yönelmiş bir tehdidin söz konusu olduğu zeminlerde, kapalı toplantılar, istismara en açık ortamlardır. Özellikle, toplantıdaki muhataplarının, Sayın Kılıçdaroğlu’nun, Türkiye’de yaşananları ABD’nin Kızılderililere yaptığı soykırıma benzettiğine dair açıklamalarının, Sayın Kılıçdaroğlu tarafından bir an önce yalanlanması ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

'GÖÇMENLERİ KALICI OLMALARINI DOĞRU BULMAYIZ'

Destici, Suriyeli göçmenlerle ilgili soru üzerine de, "Zorda kalana kapımızı açarız, besleriz; ama savaş sona erdiğinde arzumuz insani ve uluslararası hukuk çerçevesinde Suriyelilerin, Afganların ülkelerine sağsalim dönmelerini sağlamaktır. Kalıcı hale gelmelerini doğru bulamayız" dedi.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun