birgün

6° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 05.12.2021 07:45

Cumhur İttifakı’nda serbest düşüş sürüyor

Cumhur İttifakı’nda serbest düşüş sürüyor

HABER MERKEZİ

Son dönemde farklı kamuoyu araştırma şirketleri tarafından açıklanan seçmen anketlerine göre Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ve MHP oylarındaki büyük düşüş devam ediyor.


Cumhur İttifakı partileri anketlerin güvenilirliğini tartışmaya açarken, yayınlanan anketler gündemde uzun süre yer alıyor. Son dönemde özellikle AKP’de düşüşe işaret eden bazı anketler şöyle:

MAK araştırmanın kasım ayında yaptığı ankette Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 39.5’e geriledi. Millet İttifakı’nın oyu da yüzde 39.5 olarak hesaplandı.
Avrasya Araştırma kasım ayı seçmen anketinde AKP’nin oy oranı yüzde 24.2 oldu. Yayınlanan ankete göre Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan olası hiçbir aday karşısında kazanamıyor.

"Erken seçim olması durumunda sayacağım partilerden hangisine oy verirdiniz?" sorusuna katılımcıların verdiği yanıtlar kararsızlar dağıtılmadan şöyle: CHP 25.6, AKP 24.2, İYİ Parti 10.1, HDP 8.8, MHP 6.2.

Aksoy Araştırma Şirketi’nin yapmış olduğu son araştırmada ise katılımcılara, "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. AKP yüzde 30.8, CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 13.8, HDP yüzde 10, MHP yüzde 8.6’da kaldı. 2018’de yapılan son genel seçimde AKP yüzde 42,56 oy almıştı. MHP’nin oy oranı ise yüzde 11,10 olmuştu. CHP yüzde 22,63; HDP yüzde 11,70; İYİ Parti yüzde 9,96 oranında oy almıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol