Cumhur İttifakı, koronavirüs salgını sebebiyle izinli sayarak çıkardığı hükümlü ve tutuklu mahkumlar için arayışa girdi. Daha önce iki kez uzatılan 'cezaevi izni' süresinin yeniden uzatılması gündemde.

Cumhur İttifakı, salgın nedeniyle çıkarılan mahkumların cezaevi iznini uzatma hazırlığında

Koronavirüs salgını sebebiyle izinli sayılarak açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklu mahkumlar, AKP ve MHP'ye 'uzatma istemi' talebinde bulunuyor.

Salgın gerekçesiyle hükümlülere 2020 yılında getirilen denetimli serbestlik uygulaması ve “cezaevi izni” uygulamasının süresinin bugüne dek iki kez uzatılmasının ardından AKP-MHP iktidarının yeni bir çözüm arayışında olduğu belirtiliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın tedbirleri neredeyse tamamen sona ermesine karşın 31 Mayıs’ta dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor.

SÜREYİ UZATMA İSTEĞİ 'SEÇİM AFFI' OLARAK YORUMLANIYOR

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu” gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. AKP ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için yeniden düzenlenebileceği de tartışılıyor.

Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu konuda atacağı herhangi bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor.