birgün

9° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 17.02.2020 17:41

Cumhur İttifakı, yandaşların yayımladığı ankette de yüzde 50’yi bulamadı

Yeni Şafak yayımladığı ankette AKP’yi yüksek göstermek isterken yüzde yüzü aştı. Anketin düzetilmiş halinde ise Cumhur İttifakı yüzde 50’ni altında kaldı

Cumhur İttifakı, yandaşların yayımladığı ankette de yüzde 50’yi bulamadı

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi, yayınladığı seçim anketinde önce AKP’yi yüksek göstermek isterken toplam oranda yüzde yüzün üzerine çıktı, düzeltilmiş ankette ise AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı yüzde 50’lik oy oranının altında kaldı.

Areda adlı bir araştırma şirketi tarafından yapılan "Kadraj Türkiye" araştırmasının sonuçlarını yayımlayan gazete, ilk verilerinde AKP’yi yüzde 46,5 gösterdi. Anket bu haliyle toplam orada yüzde yüzün üzerine çıktı.

cumhur-ittifaki-yandaslarin-yayimladigi-ankette-de-yuzde-50-yi-bulamadi-689496-1.

Daha sonra anket üzerinde düzeltme yapan Yeni Şafak, AKP’yi yüzde 40’a düşürdü.

cumhur-ittifaki-yandaslarin-yayimladigi-ankette-de-yuzde-50-yi-bulamadi-689497-1.

Anket sonuçlarına göre, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun yöneltildiği katılımcıların yüzde 40'ı "AKP" cevabını verdi. Ankete göre CHP'nin oyu 24, HDP yüzde 11, MHP yüzde 9 ve ve İyi Parti yüzde 9 oranlarında görünüyor.

Ankete katılanların yüzde 1,7'si Gelecek Partisi'ne oy vereceğini söylerken, yüzde 1,6'sı ise Ali Babacan'ın kuracağı partiye oy verebileceğini açıkladı. Saadet Partisi de listede yüzde 0,7 oranla yer aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız