birgün

13° HAFİF YAĞMUR

'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla yargılanan gazeteci Batum beraat etti

Gazeteci Rüstem Batum, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti. Batum hakkındaki yakalama kararı da kaldırıldı.

GÜNCEL 20.04.2022 14:08
'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla yargılanan gazeteci Batum beraat etti
Abone Ol google-news

Gazeteci Rüstem Batum hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla açılan davanın 17. duruşması 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Sözcü'den Fırat Fıstık'ın haberine göre, duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Batum'un ifadelerinin siyasi eleştiri ve ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kaldığını belirterek beraatını talep etti.

Avukat Erselan Aktan ise mütalaaya katıldıklarını belirterek Batum'un sözlerinin siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı ve AİHM'in Vedat Şorli hakkındaki kararını örnek gösterdi.

Mahkeme heyeti, Batum'un beraatına karar verdi.

Batum hakkında şu sözleri nedeniyle dava açılmıştı: "Cumhurbaşkanı denilen kişi gezi olaylarında 8 kişi vuruldu, adam çıktı şey dedi, ya emrini ben verdim dedi. Sokakta silahsız vatandaş vurmak suç kardeşim dünyanın her yerinde. Bir polis içeri mi girdi? Bundan gurur duyan bir bir adamı cumhurbaşkanı seçip oraya getirdiniz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol