birgün

30° AÇIK

GÜNCEL 14.11.2019 12:38

Cumhurbaşkanlığı avukatları: Saray demek, Cumhurbaşkanı demek

15 Temmuz'da yayımlanan bildiri nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanı'na hakaret” iddiası ile dava açılan CHP PM üyelerinden Gaye Usluer hakim karşısına çıktı. Cumhurbaşkanlığı avukatları, PM bildirgesinde kullanılan "Saray" ifadesinin, Cumhurbaşkanı'nı kastettiğini söyledi

Cumhurbaşkanlığı avukatları: Saray demek, Cumhurbaşkanı demek

BİRGÜN ANKARA

CHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayımladığı bildiri nedeniyle dönemin Parti Meclisi (PM) üyesi 60 kişi hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla davalar açıldı. Hakkında dava açılanlar PM üyelerinden Mehmet Tüm'ün ardından bugün de Gaye Usluer Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Cumhurbaşkanlığı avukatları PM bildirgesinde kullanılan "Saray" ifadesinin, Cumhurbaşkanı'nı kastettiğinin açık olduğunu savundu. Usluer'in avukatı İlhan Cihaner ise "Saray ifadesinin doğrudan Cumhurbaşkanı olarak anlaşıldığının kabul edilmesi tek adam sisteminin en açık göstergesidir" dedi. Avukatlar, Usluer'in davaya konu olan olayın yaşandığı tarihte milletvekili olduğunu o nedenle mahkemenin görev alanına girmediğini söyledi.

Mahkeme Başkanı ise PM bildirgesine imza atıp da haklarında dava açılan diğer CHP'lilerin dosyalarının savcılıktan talep edilmesine, görevsizlik yönündeki taleple ilgili kararın daha sonra değerlendirilmesine karar verdi. Duruşma 20 Şubat’a ertelendi.

SUSMAYACAĞIZ

Duruşma sonrası BİRGÜN’e konuşan Usluer, “Buradaki hedef kişisel olarak bizler gibi görünse de bu kişilerin davası değil, burada hedef alınan CHP'nin kurumsal yapısıdır. CHP'nin muhalefet etmesi, CHP bünyesinde konuşan kişiler susturulmaya çalışılmaktadır. Burada siyasetçinin sesini kısmak amaçlanmaktadır. Önümüzdeki süreçte yargının tecelli edeceğine inanıyoruz. Konuşmaktan vazgeçmeyeceğiz. Susarsak onaylamış oluruz. Susmayacağız, görevimiz konuşmak” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız