Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan 'harekat' açıklaması

15.10.2019 20:59 SİYASET
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Türkiye, Astana Sürecinde çok önemli adımlar atarak Suriye krizinin çözülmesine, Suriye’de insani krizlerin aşılmasına çok önemli katkılarda bulunmuştur. Şimdi de bu adımla Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik önemli bir adım atılacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Barış Pınarı Harekatı Suriye’nin toprak bütünlüğüne önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu harekat terör örgütlerine karşıdır. Herhangi bir şekilde bir etnik gruba ya da Kürt kardeşlerimize dönük bir harekat değildir” dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulundu.

'HAREKAT DEAŞ'LA MÜCADELEYE KATKI SUNACAK'

“Açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz. Bu harekat terör örgütlerine karşıdır. Herhangi bir şekilde bir etnik gruba ya da Kürt kardeşlerimize dönük bir harekat değildir. Bu harekat aynı zamanda DEAŞ’la mücadele anlamında da kritik bir harekattır" diyen Altun, devamla "Bu noktada da Türkiye geçmişte DEAŞ’la mücadele bağlamında çok ciddi kazanımlar elde etmiştir. Harekatın bu mücadeleye önemli bir katkı sunacağı kanaatindeyiz” ifadesini kullandı.

"Suriye krizinin çözümü noktasında Türkiye’nin durduğu yer ve bugüne kadar attığı adımların ortada olduğunu" savunan Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye sürecinin garantör ülkesi olarak Türkiye, Astana Sürecinde çok önemli adımlar atarak Suriye krizinin çözülmesine, Suriye’de insani krizlerin aşılmasına çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Özellikle İdlib’de Türkiye’nin attığı adımlar bütün dünyanın gözü önünde atılmış adımlardır. Şimdi de bu adımla Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik önemli bir adım atılacaktır. Diğer taraftan da bu adım Suriye’nin toprak bütünlüğüne de önemli bir katkı sağlayacaktır.”