Cumhuriyet gazetesi, son dönemde adı CHP'li belediyeler ile yaptığı etkinlik ve kurslardan aldığı ücret ile gündeme gelen Enver Aysever'in yazılarına son verdi.

Cumhuriyet gazetesi, Enver Aysever'in yazılarına son verdi

Gazeteci yazar Enver Aysever'in Cumhuriyet'teki yazılarına son verildi.

Aysever'in önce İzmir Büyükşehir Belediyesi, ardından Mersin ve Mudanya belediyeleri ile etkinlik ve kurslar için yaptığı anlaşmalar karşılığı aldığı ücret tartışma konusu olmuştu. Sosyal medyada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Aysever'e 238 bin TL ödediği ileri sürülmüş, Aysever ise 9 ay için 90 bin TL'ye anlaştıklarını söylemişti. Belediyeden yapılan açıklamada anlaşmanın ‘pandemi koşullarına uygun şekilde revize edildiği’ kaydedilirken, başkan Tunç Soyer, 'kamuoyunda oluşan hassasiyete kayıtsız kalamayacağını' belirterek, anlaşmanın iptali için talimat verdiğini duyurmuştu.

Aysever, Cumhuriyet gazetesinin yazılarına son verdiğini Twitter hesabından "Değerli dostlar; Az önce @cumhuriyetgazetesi yayın yönetmeni dostum Aykut Küçükkaya aradı gazetedeki yazarlık sürecinin sonlandığını söyledi. Bu dönemde verdiği desteğe teşekkür ederim. Gazetenin emekçilerine yollarında başarı dilerim," ifadeleriyle duyurdu.

Aysever, daha önce ihale tartışmasına ilişkin şunları söylemişti:

“Bundan 2 ya da 3 sene önce Mudanya’daki bir imza gününde, Sayın Başkan’la (Hayri Türkyılmaz) sohbet ederken, Mudanya’da bir yazar evi yapıldığı ve ‘Burada bir yazarlık atölyesi yapalım mı?’ dendiğinde, ben ‘Evet’ dedim ve Mudanya’da dört başı mamur, örnek olacak, pandemi gelene kadar sürdürdüğümüz bir yazarlık atölyesi çalışması yaptık. Bu hizmeti benden bazı firmalar ve belediyeler de almak istediler. Bunlardan bir tanesi Mersin, bir tanesi de İzmir Büyükşehir Belediyesi. Tunç Soyer’le seçimlerden önce yaptığımız bir sohbet sırasında, Mudanya’daki projenin buraya yakışacağını, eğitim ihtiyacı olan halkımıza benim de bir katkı yapabileceğimi söyledim. İhale meselesine gelince… Onun benimle hiçbir ilgisi yok. Belediyelerin iki tür ödeme yapma imkânı var. Bir tanesi doğrudan alım, bir tanesi de ihale yoluyla alım. Diyelim ki Ferhan Şensoy’u İzmir’e getireceksiniz. İhaleyi alan firma ‘Ben Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’yı getireceğim’ derse ne olacak? O yüzden orada benim adım yazıyor.”