birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 31.10.2016 06:53

Cumhuriyet gazetesine operasyon: Gözaltılar var!

Cumhuriyet gazetesine operasyon: Gözaltılar var!

Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik sabah saatlerinde ev baskınları yapıldı. Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile yazarlar Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya, Güray Öz ve Hakan Kara gözaltına alındı. Gazetenin 13 yöneticisi hakkında gözaltı kararı verildi. Can Dündar'ın evinde arama yapıldığı belirtilirken gözaltına alınan Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine beş gün boyunca avukat yasağı konuldu.

Cumhuriyet'in önünde TOMA

Cumhuriyet'e destek vermek için gazeteciler ve yurttaşlar, bina önünde toplanmaya devam ediyor. Binanın önüne Çevik Kuvvet ekipleri ve TOMA gitti.

cumhuriyet-gazetesine-operasyon-gozaltilar-var-203252-1.

Cumhuriyet'e düzenlenen operasyonun saat 12.00'da bina önünde protesto edileceği bildirildi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, "Cumhuriyet her dönemde gericiliğe karşı durmuştur, bunu da atlatacağız" diyerek protestoya çağrı yaptı.

Alper Taş: Bu dikiş tutmaz
Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP) Başkanlık Kurulu Üyesi Alper Taş sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan aıklama yaparak "#Cumhuriyet gazetesine yönelik gözaltılar Başkanlık rejiminin önündeki engellerin kaldırılması operasyonudur. Bu dikiş tutmaz" ifadelerini kullandı.

Can Dündar'dan Cumhuriyet operasyonuna ilişkin ilk yorum

Cumhuriyet gazetesini hedef alan operasyon sonrası Can Dündar, "son kaleye saldırıyorlar" yorumunda bulundu. Dündar, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan CUmhuriyet'in manşetini paylaşarak "Tam gününde doğru manşet!" ifadelerini kullandı.

Operasyon kapsamında Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

Sezgin Tanrıkulu: Gözaltı gerekçesi aynı anda FETÖ-PYD ve KCK operasyonu
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet gazetesine yönelik AKP operasyonuna ilişkin "Cumhuriyet Gazetesindeyiz. Bütün yöneticilerine,avukatlarına gözaltı kararı var. Gözaltı gerekçesi aynı anda FETÖ-PYD ve KCK operasyonu..." dedi.

Efkan Bolaç: Av. Bülent Utku'nun evinde de arama yapılıyor
Avukat Efkan Bolaç sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan Cumhuriyet'in avukatı Bülent Utku'nun da evinde arama yapıldığını belirtti.
Bolaç şu ifadeleri kullandı: "Cumhuriyet gazetesinin avukatlarından Av. Bülent Utku'nun evinde de arama yapılıyor ve hakkında gözaltı kararı var.Aramaya kimse katılamıyor"

CHP Heyeti Cumhuriyet'e geldi
Aralarında CHP'li milletvekilleri Ali şeker, Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu'nun bulunduğu heyet Cumhuriyet gazetesine geldi. CHP heyeti 'Cumhuriyet her dönemde gericiliğe karşı durmuştur, bunu da atlatacağız' dedi.

cumhuriyet-gazetesine-operasyon-gozaltilar-var-203175-1.

Yandaş Sabah Cumhuriyet operasyonunu önceden duyurdu
AKP’ye olan yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi Cumhuriyet'e yapılan operasyonu 'Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine terör örgütleri FETÖ ve PKK adına faaliyette bulunmak suretiyle suç işledikleri gerekçesi ile operasyon başlatıldı' ifadeleriyle servis etti. Sabah'ın haberinde dosyadaki toplam şüpheli sayısının 15 olduğu, ancak Orhan Erinç’in yaşlı olması sebebiyle sadece evinde arama yapılacağı, Can Dündar’ın ise yurtdışında olduğu bilindiğinden hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.