birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 31.10.2016 20:30

Cumhuriyet'in yanındayız

Cumhuriyet'in yanındayız

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL, ‘başkanlık’ hedefi doğrultusunda yeni faşizan uygulamalarla sürüyor. Siyasi İslam’ın geçmişte ortak olan iki kanadı arasındaki çatışma sonucu gerçekleşen 15 Temmuz Darbe Girişimi ve sonrasındaki sivil darbe ile ülkemiz felaketi yaşıyor.

Gülenci kadroların devlet kademelerine doluşmasına olanak tanıyan tarikat-cemaat koalisyonu AKP, bugün sadece eski ortağını değil, toplumsal muhalefeti ve kendisine yandaş olmayan basını da ‘fırsat bulmuşken’ sindirmek istiyor. Üstelik rejim, söz konusu sindirme faaliyetini OHAL hukukunun bile sınırlarını aşan üst düzey bir keyfiyetle organize ediyor.

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyon da bu sürecin bir evresidir. Gazetenin yazarları ve yöneticileri zorlama iddialarla suçlanırken, evrensel hukukta yeri olmayan kavramlar kullanılıyor. Yıllardır Gülen Cemaati’nin bir ‘hizmet hareketi’ değil devlet içinde örgütlenen gizli bir yapılanma olduğunu yazdıkları için hedef gösterilen gazetecilerin ismi, yakın zamana kadar Gülen’e “Hocaefendi” diyenlerin marifetiyle bu kez ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ ile birlikte anılıyor.

Faşist rejimlerin en belirgin özelliği, toplumu gerçeğe ve doğru düşünceye ulaştıracak bilgi kanallarını karartmaya çalışmalarıdır. Son olarak Cumhuriyet’e yapılan operasyon da göstermiştir ki, bugün Türkiye’de AKP-Saray rejiminin birincil hedefi, yalanlarına ortak edemediği basın organlarının varlığına son vermektir.

Bu vesileyle Cumhuriyet’in yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. Özgürlük, eşitlik, demokrasi ve laiklik için gerçeğin peşinde koşmaya devam edeceğimizi, faşizmin hukuksuz saldırıları ile tehditleri karşısında geri adım atmayacağımızı ve meslektaşlarımıza sahip çıkacağımızı hatırlatıyoruz.

BirGün

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız