birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Cumhuriyet’te 8 gazeteci işten çıkarıldı

Cumhuriyet gazetesi, 8 gazetecinin işine son verdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası, “Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir” diyerek, yarın gazete önünde basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

MEDYA 29.11.2021 16:31
Cumhuriyet’te 8 gazeteci işten çıkarıldı
Abone Ol google-news

Cumhuriyet gazetesinde 8 gazeteci işten çıkarıldı. İşten çıkarmalar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile 2 hafta önce imzalanan toplu sözleşmenin ardından gerçekleşti.

Gazetede, Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, Spor Müdürü Sami Gürel, Düzeltme Servisi Şefi Rüya Özalkan, Cumhuriyet Pazar Sorumlusu Hilal Köse, muhabirler Tuğba Özer, Ece Piroğlu, foto muhabiri Vedat Arık ile arşivde çalışan Mahmut Gündüz’ün işine son verildi.

TGS, işten çıkarılan gazeteciler için 30 Kasım Salı (yarın) saat 11.00’de, Cumhuriyet gazetesi önünde bir basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “İşten atmalara dair ekonomik gerekçeler öne süren Cumhuriyet yönetiminin, sendikal mücadelede aktif olan sekiz meslektaşımızı seçmesi tesadüf değildir. Cumhuriyet gazetesi yönetimini bir an önce bu hatalı karardan vazgeçmeye ve altına imza attıkları toplu iş sözleşmesi hükümlerine uymaya çağırıyoruz” denildi.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ AYKUT KÜÇÜKKAYA’DAN AÇIKLAMA

8 gazetecinin işten çıkarılmasının ardından, Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya’dan açıklama geldi. Gazetecilerini, bilgisi ve onayı olmadan işten çıkarıldığını belirten Küçükkaya, “Bu kararın geri alınması için yapılacak bütün mücadeleye omuz vereceğim” dedi.

Küçükkaya’nın mesajı şöyle:

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol