birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.04.2019 10:01

Cumhuriyet yargılaması için 4 kuruma çağrı

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, Cumhuriyet gazetesi yargılamasında haklarında 5 yıldan az hapis cezası verilen gazetecilerin infaz sürecinin seçimlerden sonra başlatılması karşısında Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’na infazın durdurulması çağrısı yaptı. Çakırözer, “Adalet Bakanı de Yargıtay Başkanı da bu yargılamada bir adaletsizliğin yaşandığını düşündüklerinin sinyalini verdi. 31 Mart’ta sandıktan çıkan mesaj […]

Cumhuriyet yargılaması için 4 kuruma çağrı

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, Cumhuriyet gazetesi yargılamasında haklarında 5 yıldan az hapis cezası verilen gazetecilerin infaz sürecinin seçimlerden sonra başlatılması karşısında Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’na infazın durdurulması çağrısı yaptı.

Çakırözer, “Adalet Bakanı de Yargıtay Başkanı da bu yargılamada bir adaletsizliğin yaşandığını düşündüklerinin sinyalini verdi. 31 Mart’ta sandıktan çıkan mesaj yerini bulacaksa, kucaklaşma için etkili bir adım atılacaksa Cumhuriyet yargılamasında infazların durdurulması gerekir. Etkili bir kucaklaşma için Yasal düzenleme bir önce yapılmalıdır. Yasada değişiklik yapılana kadar 8 Cumhuriyet çalışanı hakkında seçimlerden sonra başlatılan infaz süreci durdurulmalıdır. Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın bu konuda atacakları her adım hem gazetecilerin tekrar hapse girmelerini önleyecek, hem de yaşanan adaletsizlik daha da derinleşmeyecektir” dedi.

Çakırözer, Anayasa Mahkemesi’ne de Cumhuriyet gazeteci çalışanlarının 2 yıl 4 aydır gündeme alınmayan bireysel başvurularının artık karara bağlanması çağrısını yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız