birgün

16° KAPALI

Cumhuriyet yazarı Zafer Arapkirli, yazılarına ara verdiğini duyurdu

Gazeteci Zafer Arapkirli, bir metin kaleme alarak Cumhuriyet gazetesindeki yazılarına ara verdiğini açıkladı. Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun'a çağrıda bulunan Arapkirli, “Bu gazeteyi 'bu gazete' yapan emekçilerin topluca geri dönüşünü sağlamak amacı ile 'editoryal kesimin editoryal bağımsızlığına saygı gösterecek' bir vole yapınız” dedi.

MEDYA 25.12.2021 23:42
Cumhuriyet yazarı Zafer Arapkirli, yazılarına ara verdiğini duyurdu
Abone Ol google-news

Cumhuriyet gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ile yolların ayrılmasının ardından, gazeteci Zafer Arapkirli de sosyal medya hesabından gazetedeki yazılarına ara verdiğini duyurdu.

Twitter’dan "Bu Cumhuriyet Bizim-Cumhuriyet Gazetesi'ne buruk veda..." notuyla bir açıklama yapan Arapkirli, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun'a çağrıda bulundu.

Arapkirli, “Vakit daha fa geç olmadan, lütfen bu çizgi ve tavrınızı gözden geçirerek, Cumhuriyet'in kurumsal ilkelerine yeni fabrika ayarlarına dönebilmesi için son bir adım atınız. Bu gazeteyi 'bu gazete' yapan emekçilerin topluca geri dönüşünü sağlamak amacı ile 'editoryal kesimin editoryal bağımsızlığına saygı gösterecek' bir vole yapınız” ifadelerini kullandı.

Zafer Arapkirli’nin kaleme aldığı metin şöyle:

cumhuriyet-yazari-zafer-arapkirli-yazilarina-ara-verdigini-duyurdu-959933-1.

cumhuriyet-yazari-zafer-arapkirli-yazilarina-ara-verdigini-duyurdu-959932-1.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet gazetesinde 8 sendikalı çalışanın işten çıkarılması ve bu karara tepki gösteren Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya'nın ayrılmasının ardından, gazete 8 gazetecinin işten çıkarılma sürecinin durdurulduğunu açıklamıştı. Ancak görevden ayrılan Küçükkaya ile ilgili bir adım atılmadı.

Cumhuriyet çalışanları, Alev Coşkun'dan Aykut Küçükkaya'nın yeniden göreve getirilmesi yönünde talepte bulundu. Talep yerine getirilmeyince Yayın Koordinatörü Serkan Ozan, Yazı İşleri editörü Cafer Kurt, muhabir Hazal Ocak ve yazar Mustafa Kemal Erdemol, gazeteden ayrıldığını duyurmuştu.

Bu isimlerin ardından Cumhuriyet’in internet sitesinin Sorumlu Haber Müdürü Ozan Alper Yurtoğlu, Görsel Yönetmen Münevver Oskay ve editör Bilal Çelik de gazeteden ayrıldığını açıklamıştı.

Ardından Haber Merkezi Müdürü Murat Hantaş, Yazı İşleri Politika Editörü Alper İzbul, Gece Yazı İşleri Müdürü Ayça Demir ve birinci sayfa editörü Murat Ataş da gazeteye veda etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol