ÇYDD, 6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’de cemaat ve tarikatların yarattığı büyük tehlike artık görmezlikten gelinemez. Laik ve özgür toplum düzenini yok etmeye çalışan tarikat ve cemaatlerin tümden kapatılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÇYDD: Tarikat ve cemaatler tümden kapatılsın

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında ‘evlendirilip’ cinsel istismara maruz bırakılması skandalı ile ilgili açıklama yayımladı.

Açıklamada, cinsel istismarın kabul edilemez olduğuna dikkat çekilerek Türkiye’de cemaat ve tarikatların yarattığı tehlikenin görmezden gelinemeyeceği belirtildi.

Türkiye’de cemaat ve tarikat yapılanmalarının, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetinin her geçen gün arttığı ifade edilen açıklamada, “Laik ve özgür toplum düzenini yok etmeye çalışan tarikat ve cemaatlerin tümden kapatılmasını talep ediyoruz” denildi.

"ÇOCUKLAR, ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE MARUZ BIRAKILIYOR"

ÇYDD tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“O artık senin kocan!” denilerek bir oyun gibi sunulan sözde evlilikte, 6 yaşından beri her gün tecavüze uğrayan H.K.G.’nin sistematik olarak istismara uğradığı bir doktor muayenesinde 2012 yılında ortaya çıkmıştır.

Yine 2012 yılında başkasının kemik yaşı raporu kullanılarak açılan soruşturmanın kapatılması ise tarikat ve cemaat yapısı içinde yer alan çocukların hem cemaat üyeleri hem de aileleri tarafından güvenli alan sunulmayarak fiziksel ve psikolojik olarak şiddetin her türlüsüne maruz bırakıldıklarını bizlere göstermektedir.

Yaşadığı istismardan şikâyetçi olan H.K.G. aile ve cemaatin baskısı nedeniyle susmak zorunda kalırken yıllar sonra baskılara daha fazla dayanamayarak evi terk etmiş ve suç duyurusunda bulunmuştur. Bilinen en son gelişmeye göre ise anne F.G., baba Y.Z.G. ve K.İ.’nin istismardan dolayı 27’şer yıl hapis ile cezalandırılması istenmektedir.

Ülkemizdeki cemaat ve tarikat yapılanmaları, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetini her geçen gün artırmaktadır. Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesimine yayılan şiddet sarmalı karşısında hepimiz derin kaygı ve üzüntü duyuyoruz ancak üzgün olmak artık yeterli değil!

H.K.G.’nin küçük bir çocukken başlayan mücadelesini cemaat sınırları içerisinde gizli kapılar ardında başka çocukların da verdiğini ve bu yaşananların ilk olmadığını bilmek hepimiz için çok acı vericidir. Bu olayın, hukuku, adaleti ve demokrasiyi yok eden kararla üstünün kapatılmasına izin verilmemesini umut ediyor; laik ve özgür toplum düzenini yok etmeye çalışan tarikat ve cemaatlerin tümden kapatılmasını talep ediyoruz.

ÇYDD olarak laik ve çağdaş değerlerden toplumu uzaklaştıran tarikat ve cemaatlerin yürüttüğü faaliyetlere ve onları destekleyen kişilere karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!” sözüyle tepkimizi ortaya koyuyoruz. Laikliğin varlığını koruduğu Çağdaş Türkiye’de çocukların istismara uğramadığı ve suçların üstünün örtülmediği günler için emek vermeye devam edeceğiz!”