birgün

16° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 31.10.2019 00:29

Dağa taşa maden izni

Sivas Valiliği, dört ilçede açılması planlanan kalker, krom, taş ve traverten ocakları için “ÇED gerekli değildir” kararı verdi

Dağa taşa maden izni

BURCU CANSU

Sivas Valiliği, doğaya verdiği zararlar nedeniyle tepki çeken; kalker, krom, taş ve traverten ocaklarıyla ilgili “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Ulaş, Kangal, Yıldızeli ve Doğanşar ilçelerine dair karar, bölge sakinlerinde endişe yarattı.

Sivas Valiliği’nin kararı doğrultusunda Ulaş’a krom ocağı, Kangal ve Doğanşar’a taş ocağı açılacak. Yıldızeli’ndeki traverten ocağı ve Ulaş’taki kalker ocağında da ‘kapasite artışı’ yapılacak.

990 KİLOGRAM DİNAMİT PATLATILACAK

Ulaş’ın Karagöl köyüne Ekenler Krom Sanayi tarafından krom ocağı açılacak. Proje bedeli 500 bin TL olan ocakta, mera vasıflı 248 bin 800 metrekarelik alanda yıllık ortalama 50 bin ton krom madeni üretimi yapılacak. Köye uzaklığı 2 kilometre olan maden sahasında patlatma işlemi için toplam 990 kilogram dinamit kullanılacak. Proje tanıtım dosyasında patlatma işlemi sırasında Karagöl Köyü’nde yer alan binaların etkileneceği ancak olumsuz bir sonucu olmayacağı iddia edildi. Nakliye için ise Karagöl Köyü’nün mevcut yolu kullanılacak.

ORMANIN İÇİNE TAŞOCAĞI

Doğanşar ilçesinin Başekin köyüne Karayolları Genel Müdürlüğü 16. Bölge Müdürlüğü tarafından taşocağı açılacak. 450 bin TL bütçeli proje kapsamında çıkarılacak malzeme Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü bünyesinde bulunan yolların yapım, bakım ve onarım çalışmalarında kullanılacak. Ormanlık alandaki ocaktan yılda 390 bin ton malzeme çıkarılması hedefleniyor.

Kangal ilçesinin Kızıleniş köyüne de Karayolları Genel Müdürlüğü 16. Bölge Müdürlüğü tarafından taş ocağı açılacak. 600 bin TL harcanacak projede çıkarılacak malzeme devlet ve il yollarının yapım, onarım çalışmalarında kullanılacak. Çalışmalar sırasında çıkacak 800 kilogram tozun alana çökeceği, 200 kilogram tozun da havada asılı kalacağı bildirildi.

KAPASİTE ARTIRILDI

Yıldızeli’nin Mumcu Çiftliği köyündeki traverten ocağının da kapasitesi artırılacak. Proje alanı 5,20 hektardan 16,46 hektara çıkartıldı. Ulaş ilçesinin Örenlice ve Şenyurt köylerindeli kalker ocaklarında da kapasite artışı yoluna gidildi. Hammadde üretim izin belgesine sahip 19,82 hektarın tamamı ÇED alanı olarak belirlendi. Kalker ocağının kapasitesi 303 bin tondan 2 milyon tona çıkarıldı.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol