birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

EĞİTİM 25.09.2020 12:22

Dalaman Atatürk Ortaokulu karantinaya alındı

Dalaman Atatürk Ortaokulu’nda bir öğretmenin Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından okul karantinaya alındı.

Dalaman Atatürk Ortaokulu karantinaya alındı

BİRGÜN EGE

Muğla'nın Dalaman ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu’nda hijyen kursuna katılan bir öğretmenin Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığı, ardından okulun karantinaya alındığı öğrenildi.

Konuyla ilgili Eğitim Sen Muğla Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, 'Salgın etkisini artırarak sürdürüyor. Açıklanan yeni vaka ve vefat sayıları durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Öğretmenlerin ve öğrencilerin bu koşullarda ve alınan yetersiz önlemlerle okullarda bulunmasının salgının yayılması açısından istenmedik sonuçlar üretebileceği uyarısını hem yaptığımız açıklamalarla kamuoyu ile hem de yaptığımız görüşmelerde MEB yöneticileri ile paylaşmıştık. Şubemize ulaşan bilgiler maalesef bizleri haklı çıkarmaktadır. İlimizde Dalaman Atatürk Ortaokulunda hijyen eğitimine katılan bir öğretmenin Covid-19 testi pozitif çıkmış ve okul karantinaya alınmıştır. Bu konuda yanılmayı çok isterdik. Tek bir eğitim emekçisinin dahi salgından olumsuz etkilenmesini istemeyiz ve salgının başından bu yana da ortaya koyduğumuz çaba öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçileri ile halkımızın sağlığını koruma isteğimiz ve kararlığımızdandır' denildi.

"HAKLARIMIZI KORUMAK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Ağır ve zor bir süreçte öğretmenlerin toplumsal dayanışmanın önemli bir unsuru olduğu belirtilen açıklamada, “Öğretmenler öğrencileri başta olmak üzere gereksinimi olan tüm kesimlerle bu güne kadar dayanışma ve iletişim içerisindeyken Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin ek dersleri ile ilkokul ve ortaokullarda yapılacak canlı derslerle ilgili yayınlanan yazılar öğretmenlerin kaygılarını ve sorularını artırmaktadır. Yayınlanan yazılarla yapılmak istenen; emeğimizin yok sayılması, haklarımızın sınırlandırılmasıdır. Eğitim Sen bu girişimlere sessiz kalmayacak, emeğimizi ve haklarımızı korumak için sonuna dek mücadele edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Emekçilerin alın terinden değil, ihalelerden, makam arabalarından, lüks ve şatafattan tasarruf yapılması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Kamu yöneticileri, salgın koşullarında, yürürlükte olan mevzuatı çalışanların lehine yorumlamak ve emekçilerin iş ve yaşam koşullarını geliştirmek durumundadır. Salgın koşullarında sosyal devletin görevi çalışanları desteklemek olmalıdır. Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmiştir. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda hukuksal yollara başvuracağımızı ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz” ifadelerine yer verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız