birgün

25° AÇIK

Damadın takımı hazır

Berat Albayrak ortada görünmese de ekonomi yönetimini şekillendiriyor. Sadece mart ayında TÜİK, Varlık Fonu ve TCMB’deki koltuklara Albayrak’a yakın isimler oturtuldu. Dün de kamu bankalarının yönetimleri değişti. Albayrak’ın dönüşüne ilişkin dedikodular bile piyasaları sarsmaya yetti.

EKONOMİ 27.03.2021 10:16
Damadın takımı hazır
Abone Ol google-news

Ozan GÜNDOĞDU

Ekonomik bunalım derinleşiyor, iktidar partisi AKP’nin kitle tabanı çözülüyor. Berat Albayrak’ın istifasıyla yaşanan değişimin yeni dönem değil “ara dönem” olduğu da giderek netleşiyor. Albayrak geçen kasım ayında istifa ettikten sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Lütfi Elvan bir dizi değişikliğe gitmişti. Ancak Elvan’ın yaptığı atamaların bir çoğu mart ayında yeniden değişmeye başladı. Değişimde Berat Albayrak etkisi göze çarpıyor. Sadece mart ayı içinde, TÜİK Başkanı, Varlık Fonu Genel Müdürü, TCMB Başkanı görevden alındı ve yerlerine Albayrak’a yakın isimler atandı. Ziraat Bankası Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın her iki görevinden de sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti. Vakıfbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu da dün koltuğu devretti. Tüm değişiklikler Damatlı ekonomi yönetimine hazırlığın işaretleri olarak yorumlanırken, piyasalar da bu işaretlere tepki veriyor. Dolar kuru dün haftanın son işlem gününde 8,10 TL’yi gördü.

ZİRAAT’İN 10 YILLIK GENEL MÜDÜRÜ GİTTİ

2011 yılından bu yana Ziraat Bankası’ndaki genel müdürlük görevini sürdüren Hüseyin Aydın’ın tam da 25 Mart’ta istifa etmesi çeşitli spekülasyonlara da neden oldu. Zira 26 Mart’ta kamu bankalarının genel kurulları yapılacaktı. 10 yıllık genel müdür Hüseyin Aydın aynı zamanda AKP’nin de “kara kutusu” olarak bilinen bir isim. Yöneticiliği döneminde en çok tartışılan icraatlarının başında da Demirören Holding’e Doğan Medya’yı satın alması için Ziraat Bankası’nın verdiği kredi geliyordu. Genel Müdür Aydın bu krediye ilişkin “Paramız vardı, verdik” yorumunu yapmıştı. Aynı zamanda 3’üncü Köprü, 3’üncü Havalimanı gibi projelere yine Hüseyin Aydın döneminde fon sağlandı. AKP dönemi kamu bürokrasisi profiline uygun biçimde İmam Hatip mezunu olan Aydın’ın geçmişinde Artvin’de 2 yıl cami imamlığı yapmışlığı da var. 10 yıldır genel müdürlük koltuğunda oturan Aydın’ın yerine Alparslan Çakar Ziraat Bankası’nın yeni genel müdürü oldu.

KAMU BANKALARINDA KOLTUK DEĞİŞİMİ

Öte yandan Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu da dün görevden çekildi. 1944 doğumlu Aksu aynı zamanda AKP iktidarının ilk içişleri bakanlığını da yapan isimdi. Öte yandan Vakıfbank’taki tek değişim Aksu’yla sınırlı değil. Eski güreşçi Hamza Yerlikaya da Vakıfbank olağan genel kurulunun yapılacağı gün görevden alındı. Aksu’nun yerine Mustafa Saydam Vakıfbank’ın yeni Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 12 Haziran 2020’den bu yana Vakıfbank yönetiminde olan Yerlikaya bu görevde sadece 10 ay kalabildi. Bankanın yönetim kurulu üyeliği yapan tüm isimlerin Yerlikaya’dan önce göreve başlamış olması dikkat çeken bir başka gelişme. Bu nedenle Yerlikaya’nın görevden alınması ekonomi yönetimindeki bir revizyondan çok, siyaseten tepki çeken bir atamadan geri adım olarak değerlendirilebilir. Ziraat ve Vakıfbank’taki değişimlerin yanı sıra 3 Mayıs’ta ABD’de görülecek davanın sanığı pozisyonundaki Halkbank’ta da koltuklar değişti. Yönetim kurulu üyesi Kerem Alkin görevden alındı. Alkin’in görevden alınması olağan karşılanıyor zira kendisi 9 Aralık’ta Türkiye’nin OECD Daimi Temsilciliği’ne atanmıştı. Halkbank Davası’ndaki bir diğer sanık Hakan Atilla bilindiği üzere Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etmişti. Dün Atilla’dan boşalan koltuğa da Kotasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Korkmaz Ergün getirildi.

ALBAYRAK'A HAZIRLIK YAPILIYOR

Öte yandan tüm bu atamaların 22 Şubat’ta Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a ilişkin yaptığı konuşmadan sonra yaşanması tesadüf değil. Erdoğan yaklaşık 1 ay önce “Türkiye ekonomisini daha da güçlü kılmak için pek çok alanda tarihi öneme sahip uygulamaları da Berat Bey’in Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde hayata geçirdik” dedi ve Albayrak’ı yere göğe sığdıramayan bir konuşma yaptı. İşte o konuşmanın ardından ekonomi yönetimindeki tüm kritik koltuklar bir bir değişti ve koltuklara Albayrak’a yakın isimler yerleştirildi. Sadece mart ayında yapılan revizyon, Albayrak hangi görevde olursa olsun ekonomi yönetiminin başında olduğunu gözler önüne seriyor.

damadin-takimi-hazir-857426-1.Said Erdal Dinçer (TÜİK Başkanı): 21 Şubat’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Cahit Şirin görevden alındı ve yerine kurumun başkan yardımcılığı görevini sürdüren Ahmed Kürşad Dosdoğru atandı. Ardından Dosdoğru’nun ilk icraatı kurumun Albayrak’a bağlı olduğu dönemde spekülasyonlara neden olan enflasyon ve işsizlik verilerine ilişkin danışma kurulu kurması oldu. İçlerinde AKP’ye mesafeli isimlerin de olduğu kurul sadece 2 hafta görev yapabildi. Çünkü Dosdoğru sadece 2 hafta görevde kalabilmiş ve 2 Mart’ta sadece 2 hafta sürdürdüğü başkanlık görevini Dinçer’e bırakmıştı. Dinçer, alelacele danışma kurullarını lağvetti. TÜİK Başkanı’nı aynı zamanda Albayrak’a da yabancı bir isim değil. Dinçer, Albayrak’ın tez danışmanı ve aynı zamanda Borsa İstanbul’un da başkanı olan Arıcan’ın Marmara Üniversitesi’nden yol arkadaşı.

damadin-takimi-hazir-857424-1.Salim Arda Ermut (Varlık Fonu Genel Müdürü): Albayrak’ın 27 Kasım’da Varlık Fonu Başkan Yardımcılığı’ndan istifa etmesi üzerine, onunla birlikte yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden bir diğer isim de Salim Arda Ermut’tu. TÜİK Başkanı’nın değişmesinden sonra genel müdür oldu.

damadin-takimi-hazir-857425-1.Erişah Arıcan(Borsa İstanbul Başkanı): 2016’da yönetim kurulu üyeliğine seçilen Arıcan, Albayrak’ın tez danışmanı. Albayrak’ın Bakan olmasıyla Borsa İstanbul’un Başkanı olmuştu. Arıcan, TÜİK Başkanı’nın Marmara Üniversitesi’nden arkadaşı, yeni TCMB Başkanı’nın da tez danışmanı.

damadin-takimi-hazir-857427-1.Şahap Kavcıoğlu (TCMB Başkanı): 7 Kasım’da Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın sürpriz biçimde görevinden alınıp yerine Naci Ağbal’ın atanması en çok Berat Albayrak’ı rahatsız etti. Albayrak bu sürpriz kararın arından Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 8 Kasım’da istifa etti. AKP’nin ekonomi kurmayları içinde en yetkili isimlerden biri olan Ağbal ile damat Albayrak’ın yıldızının barışmadığı açık. Nitekim Ağbal’a dönük medya operasyonlarının ardından 20 Mart’ta Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Kavcıoğlu da tıpkı Albayrak gibi doktorasını Marmara Üniversitesi’nde yapan isimlerden. Yine tıpkı Albayrak gibi Kavcıoğlu’nun da tez danışmanı Borsa İstanbul’un başkanı Erişah Arıcan. Aynı zamanda Yeni Şafak’ta köşe yazarı olan Kavcıoğlu’nun Albayrak’a övgüler düzen yazıları ise arşivlerde duruyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol