birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

Damat tarafından sert çıkış: Bu operasyonu kim adına çektiniz?

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarması üzerine eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a desteğiyle bilinen Yeni Şafak gazetesi, Naci Ağbal'ı hedefe alarak "Bu operasyonu kim adına çektiniz?" diye sordu.

EKONOMİ 19.03.2021 09:11
Damat tarafından sert çıkış: Bu operasyonu kim adına çektiniz?
Abone Ol google-news

MEDYA SERVİSİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kararıyla politika faizi 200 baz puan artışla yüzde 17'den 19 seviyesine çıkarıldı. Piyasanın beklentisi faizin 100 baz puan artırılması yönündeydi.

TCMB'nin faiz kararı, iktidar cephesini de ikiye böldü. Berat Albayrak’ın ortadan kaybolmasının ardından hükümeti ekonomi politikası nedeniyle sürekli topa tutan iktidar medyası yine karara isyan etti. Dün "Faizi kim istiyor?" manşetiyle faiz lobisini işaret ederek Merkez'e 'faiz artır' baskısı yapan Yeni Şafak gazetesi, bugün de TCMB Başkanı Naci Ağbal'ın fotoğrafının yanına "Bu operasyonu kim adına çektiniz?" başlığını çekti. Manşetin alt başlıklarında ise "Yatırım ve istihdama büyük darbe", "Gelişmiş ülkeler faizi sıfırlıyor" ifadeleri kullanıldı.

Yandaş gazetenin haberinde "Piyasa beklentisinin bile üzerinde yapılan 200 baz puanlık müdahale, ekonomik gerekçelerle izah edilemeyen bir faiz artışı oldu. Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor. Üretim, yatırım ve istihdamın önünde en büyük engel olan, ekonominin çarklarını yavaşlatan yüksek faizin tek kazananı, maalesef faiz lobileri oldu. Paradan para kazanan, piyasalarda “vur-kaç”cı olarak da tanımlanan ve ağırlıklı olarak Londra merkezli olan sıcak para sahipleri, ülkelere girmek için yüksek kazanç kolluyor" denildi.

Haberde, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan'ın "Başta gıda ve emtia olmak üzere küresel piyasalardan kaynaklanan fiyat artışlarının Merkez Bankası'nın etki alanının dışında kalması sebebiyle, enflasyonla mücadelenin yalnızca politika faizi enstrümanı ile sürdürülmesinin yeterli olmayacağı kanaatindeyiz," görüşlerine yer verildi.

İktidar medyası ve Saray'da ekonomi politikaları konusunda bir süredir gerilim yaşandığı biliniyor. Berat Albayrak'ın görevden el çektirilmesiyle Sabah ve Yeni Şafak gibi Albayrak cephesine yakın gazeteler, Türkiye'nin pandemi döneminde büyüdüğünü ve ekonomik zarara girmediğini savunarak bunu da Albayrak'ın dönemindeki uygulamalar nedeniyle olduğunu iddia ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol