Danimarka'da televizyon kanalı sunucusu Christian Hogh Andersen, Fas Milli Futbol Takımı'ndaki oyuncuları ve ailelerini maymun ailesine benzeten yorumu yayımladığı için gelen tepkiler üzerine özür diledi. Kanalın baş editörü, yorumu 'yanlış ve saldırgan' olduğunu kabul ederken, Andersan ise 'kötü niyetle' yapmadığını belirtti.

Danimarka'da, Faslı futbolculara yönelik ırkçı yorumu tepki çeken sunucu özür diledi
Fotoğraf: AA

Danimarka'da TV 2 News'in sunucusu olan Christian Hogh Andersen, 2022 FIFA Dünya Kupası maçlarını kazandıktan sonra annelerine sarılan ve kutlama yapan Faslı oyuncuların görüntülerinin ardından verilecek 'maymun ailesi' haberine geçişte yaptığı yorum eleştirilere neden olunca Twitter'dan özür diledi.

Andersen, "Katar'daki Faslı oyuncular ve aileleri hakkındaki haberin devamında bir de ısınmak için bir araya gelen bir hayvan ailesi haberimiz var" yorumuyla ikinci haberin sunumunu yaptı.

KANAL AÇIKLAMA YAPTI

TV 2 News, olayla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulundu. Paylaşımda, "Hayvanlarla ilgili bir sonraki habere bağlanan yorumlar için son derece üzgünüz. Bunun için özür dileriz" ifadelerine yer verildi.

TV 2 News'in baş editörü Anne Mette Svane, yorumun "hem yanlış hem de saldırgan" olduğunu kabul etti.

Andersen, karşılaştırmayı kötü niyetle yapmadığını belirterek özür diledi.

(AA)