birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Danimarka'da istihbarat servisi başkanının bir aydır gözaltında olduğu ortaya çıktı

Danimarka’da Savunma İstihbarat Servisi (DDIS) Başkanı Lars Findsen’in “son derece gizli” olan bilgileri sızdırma suçlamasıyla 9 Aralık’tan bu yana gözaltında olduğu ortaya çıktı.

DÜNYA 10.01.2022 21:23
Danimarka'da istihbarat servisi başkanının bir aydır gözaltında olduğu ortaya çıktı
Abone Ol google-news

Danimarka’da istihbarat servisi skandallarına bir yenisi daha eklendi. Danimarka basınında yer alan haberlerde, Savunma İstihbarat Servisi (DDIS) Başkanı Lars Findsen’in “son derece gizli” olan bilgileri sızdırma suçlamasıyla 9 Aralık’tan bu yana gözaltında olduğu ifade edildi. Dava hakkındaki yayın yasağının kaldırılmasının ardından Findsen’in gözaltına tutulduğu ortaya çıkarken, geçtiğimiz sene aralık ayında Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servisi (PET) ve DDIS’den 4 kişi istihbarat verilerini sızdırdığı şüphesi ile gözaltına alınmıştı.

İHA'nın haberine göre gözaltına alınan 4 eski ve mevcut görevlinin serbest bırakıldığı aktarılan haberlerde, Findsen’in şu anda devam eden soruşturma kapsamında gözaltında olan tek isim olduğu ifade edildi.

Yargıcın gözaltı süresini 4 Şubat'a kadar uzatmaya karar verdiği duruşmanın ardından Findsen basına verdiği demeçte, "Suçlamaların öne sürülmesini istiyorum ve suçsuzum. Bu tamamen delilik" dedi.

Hakkında çok az bilginin kamuoyu ile paylaşıldığı davada, sızdırılan bilgilerin tam olarak ne olduğu ve niteliği bilinmiyor.

PET tarafından yapılan açıklamada ise, serbest bırakılan 4 istihbarat yetkilisinin “son derece gizli” olan bilgileri sızdırdıkları şüphesiyle “vatana ihanet” de dahil olmak üzere birçok suçtan suçlandığı aktarıldı. Söz konusu suçlamalarda en az 12 yıl hapis cezası öngörülüyor.

Öte yandan, Danimarka basını 2020 yılında, DDIS’ın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile Danimarka vatandaşları hakkında topladığı gizli iletişim ve kişisel verilerini paylaştığını öne sürmüştü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol