birgün

28° AZ BULUTLU

Danimarka'dan aşılama programını sonlandırma kararı

Danimarka'da aşılanma oranının yüksek seviyelere çıkması ve Covid-19 salgının üçüncü dalgasının nüfusun büyük bölümüne virüse karşı bağışıklık kazandırmasından dolayı, ilkbaharda Covid-19 aşılama programının sonlandırılacağı bildirildi.

DÜNYA 11.02.2022 18:01
Danimarka'dan aşılama programını sonlandırma kararı
Abone Ol google-news

Danimarka Ulusal Sağlık Kurumu, Covid-19'a yönelik tüm aşılama programının ilkbaharda sonlandırılacağını duyurdu.

Kurumdan yapılan açıklamada, Danimarka'da aşılanma oranının yüksek seviyelere çıkması ve Covid-19 salgının üçüncü dalgasının nüfusun büyük bölümüne virüse karşı bağışıklık kazandırmasından dolayı, ilkbaharda Covid-19 aşılama programının sonlandırılacağı belirtildi.

Açıklamada, salgında vakalarının geçen hafta en yüksek seviyeye çıktığı belirtilirken, ''Vakaların artışının tersine dönerek düşme yönünde olduğunun işaretleri güçlü bir şekilde görülüyor. Bu nedenle Covid-19 aşısı 3.dozunun 18 yaşının altındakilere vurulmasını tavsiye etmiyoruz. Huzurevlerinde yaşayan ve 85 yaşının üzerinde olanlar içinde için de artık 4. dozun vurulmasını tavsiye etmiyoruz.' ifadelerine yer verildi.

Danimarka hükümeti Covid-19’u sosyal açıdan kritik hastalık kategorisinden çıkarırken 1 Şubat itibarıyla tüm kısıtlamaları kaldırmıştı.

Ulusal Sağlık Kurumunun verilerine göre, Danimarka'da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 977'ye, vaka sayısı 2 milyon 196 bin 556'ya yükseldi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol