birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 15.04.2021 21:16

Danimarka kullanmayı durdurduğu AstraZeneca aşılarını yoksul ülkelere gönderecek

Kan pıhtılaşması yaptığı gerekçesiyle AstraZeneca aşısını kullanmama kararı alan Danimarka, elinde kalan aşıları yoksul ülkelere dağıtmayı düşünüyor

Danimarka kullanmayı durdurduğu AstraZeneca aşılarını yoksul ülkelere gönderecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Danimarkalı sağlık yetkililerinin, ülkenin aşılama programından çıkartılan AstraZeneca'nın Covid-19 aşılarını yoksul ülkelere dağıtmayı düşündüğünü açıkladı.

DSÖ'nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, aşıları yoksul ülkelere gönderme planının henüz nihayete ermediğini ve Danimarka'nın henüz belli detayları paylaşmadığını bildirdi.

Kluge, "Danimarka Dışişleri Bakanlığı, aşı dozlarını ihtiyacı olan ülkelere dağıtma seçeneğine hazır ve bu seçeneği değerlendiriyor" dedi.

Danimarka, dün AstraZeneca'nın koronavirüs aşısını aşılama programından çıkartma kararı almıştı. Karar AstraZeneca'nın koronavirüs aşısı ile çok nadir görülen kan pıhtılaşması sorunu arasında olası bağlantılara ilişkin değerlendirmelerin ardından gelmişti.

Danimarka şimdiye dek sözkonusu aşının kullanımından tamamen vazgeçen tek ülke olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa İlaç Ajansı AstraZeneca aşılarının kullanımına devam edilmesini gerektiğini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol