birgün

17° AÇIK

Danimarka Merkez Bankasından kronu değersizleştirme müdahalesi

Uzun süredir eksi mevduat faizi uygulanan Danimarka'da, Merkez Bankasından para birimi kronu değersizleştirme müdahalesi

AVRUPA 05.01.2022 17:50
Danimarka Merkez Bankasından kronu değersizleştirme müdahalesi
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Danimarka Merkez Bankası, avro sabit kurunu koruma almak adına ulusal para birimi kronu değersizleştirmek için yedi yıl içerisindeki en büyük aylık müdahaleyi gerçekleştirdi.

Bu amaçla geçen ay 47 milyar kron (7,1 milyar) satan Danimarka Merkez Bankasının yabancı para birimi rezervleri 529,8 milyar krona yükseldi. Kopenhag'ın dün yaptığı açıkalamaya göre, bu, 2015 yılından bu yana en yüksek rakam.

Bloomberg'e göre Banka; bu tür müdahaleleri kronu avroya göre sıkı bir bantta tutmak için kullanıyor ve bu müdahaleler çok büyük olduğunda faiz oranlarını değiştiriyor.

Ülkede gösterge mevduat faizi yüzde eksi 0,6. Danimarka en uzun süredir faiz oranları negatifte tutan ülke durumunda.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol