birgün

24° AÇIK

Danıştay’dan milyonluk arazi kararı: Bedelsiz tahsise iptal

İstanbul’un Anadolu yakasının en kıymetli arazilerinden olan Kartal Orhantepe Mahallesi’nde bulunan TEKEL’e ait 297 bin metrekarelik arazinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ‘bedelsiz’ tahsisi iptal edildi, Danıştay tahsise ilişkin iptal kararı verdi. İtiraz yolu olmaksızın iptal kararı veren Danıştay, vakfın üniversitesine bedelsiz devir yapılmasının hukuka aykırı olduğunu kaydetti. İHALE ADRESE TESLİM GERÇEKLEŞMİŞTİ BirGün’e konuşan Mimarlar Odası İstanbul […]

ÖZEL 25.12.2018 12:00
Danıştay’dan milyonluk arazi kararı: Bedelsiz tahsise iptal
Abone Ol google-news

İstanbul’un Anadolu yakasının en kıymetli arazilerinden olan Kartal Orhantepe Mahallesi’nde bulunan TEKEL’e ait 297 bin metrekarelik arazinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ‘bedelsiz’ tahsisi iptal edildi, Danıştay tahsise ilişkin iptal kararı verdi. İtiraz yolu olmaksızın iptal kararı veren Danıştay, vakfın üniversitesine bedelsiz devir yapılmasının hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

İHALE ADRESE TESLİM GERÇEKLEŞMİŞTİ

BirGün’e konuşan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, şunları dile getirdi:

“Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz bir devir gerçekleşmiş, biz de buna karşı dava açmıştık. Danıştay da burası özelleştirme kapsamında diyerek, böyle bir alanda devrin yapılamayacağına dair karar verdi. Sürecin başında zaten adrese teslim bir ihale gerçekleşti. Üstelik alan, 2003’teki planlarda şehir parkı olarak belirlenmişti. Burada arkeolojik kazı alanı da var, Bizans dönemine dair. Bütün bunların Şehir Üniversitesi arazisine doğru devam ettiğini de biliyoruz. Biz, ‘kamunun mülkiyeti, kamunun elinde kalsın’ demiştik. Çünkü kamu alanları, çeşitli projelerle yok ediliyor. Mücadeleye devam edeceğiz.”

300 MİLYON DOLARLIK ARAZİ

Kartal’da Sahil Yolu üzerinde bulunan arazi, Anadolu Yakası’nın en değerli noktalarından biri. Deniz kenarında yer alan 300 dönümlük araziye biçilen değer, 2009’da 300 milyon dolardı. Söz konusu araziye, TEKEL’in vergi borçlarına karşılık olarak Maliye Bakanlığı’nca el konulmuştu.

Daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu, arazinin Maliye Bakanlığı’na devrini gerçekleştirmişti. Bakanlık da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’nın üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne araziyi 49 yıllığına devretmişti. Kartal’da yurttaşlar, bu kıymetli ve geniş alanın halka açık park alanı olması için mücadele sarf ediyordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun