birgün

14° AÇIK

Danıştay ikinci krizi istemedi: Tören hem Feyzioğlu'na, hem basına kapatıldı

ARŞİV 11.05.2015 11:00
Danıştay ikinci krizi istemedi: Tören hem Feyzioğlu'na, hem basına kapatıldı
Abone Ol google-news

Geçen yıl Danıştay'ın kuruluş yıldönümü töreninde Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmasına sinirlenerek salonu terk eden dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın 'Feyzioğlu varsa ben yokum' dediği toplantı bu kez hem medyaya hem de Feyzioğlu'na 'kapatıldı'. Sabah Danıştay'a gelen basın mensupları içeri alınmazken, sadece TRT ve Anadolu Ajansı muhabirlerine izin verildi. Konuşması programdan çıkarılan Feyzioğlu da Danıştay'a gelmedi.

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, Danıştay, bu yıl düzenlenen tören programında sadece Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün konuşması yer aldı. Durumu savunan Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, ''Bu yıl töreni kendi içimizde yapmaya karar verdik. İçeriye basın alınmayacak. Lütfen zorluk çıkarmayın'' dedi. Uygulamaya tepki gösteren basın mensupları ise durumu tutanak altına aldı.

FEYZİOĞLU: GELENEĞİ SÜRDÜRMEK YERİNE İKTİDARIN YANINDA SAF TUTTU
Konuşmasına izin verilmeyen ancak katılması için davetiye gönderilen Metin Feyzioğlu ise bu daveti 'yarım ağız bir davet' olarak niteledi. Yargıdaki geleneğin bozulduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, "Biz tören için davet aldık ama katılmayacağım. Danıştay kanunla bağlı değil, yargıdaki bu geleneği sürdürebilirdik. Danıştay Başkanlığı geleneği sürdürmek yerine siyasi iktidarın tarafında saf tutmayı tercih ettiği için törene katılmama kararı aldım. Danıştay’da biz saldırıya uğradıktan sonra Danıştay Başkanı, Danıştay’ın kürsüsünden konuşan kişiye ‘edepsizlik terbiyesiz’ diyen Başbakan’a bir cümle eleştiri getireceğine bize demediğini bırakmadı. Danıştay Başkanı bu tavrıyla da ne kadar iktidara uyumlu bir başkan olduğunu gösterdi" dedi.

Danıştay'da bu yıla kadar geleneksel olarak törenlerde Danıştay Başkanı'nın konuşmasının ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) başkanları da birer konuşma yapıyordu. Geçen yılki tartışmanın ardından bu yıl TBB Başkanı'nın konuşması programdan çıkarılarak bu gelenek bozulmuş oldu. Hükümet ise 1 Eylül'de Yargıtay'da yapılan yine TBB Başkanı'nın da Yargıtay Başkanı'ndan sonra konuştuğu töreni yasa ile kaldırmıştı.

Yargıtay'dan Erdoğan'ı kızdıracak 'Feyzioğlu' kararı

FEYZİOĞLU'NA KIZARAK SALONU TERK ETMİŞTİ
Geçen yıl 10 Mayıs'ta Danıştay’ın 146. Yıldönümü törenleri sırasında Metin Feyzioğlu’nun siyasi göndermelerle dolu konuşmasını oldukça sinirli bir ifadeyle dinleyen Tayyip Erdoğan, konuşmasının uzamasına kızmıştı.

Erdoğan, Feyzioğlu'nun konuşmasını ''Yanlış konuşuyorsun'' diyerek oturduğu yerden bölmüş, bununla da yetinmeyerek ''Böyle bir edepsizlik olmaz ki'' demişti.

Feyzioğlu'nun "Edepsizlik yapmıyorum, yapıcı bir konuşmaydı" sözlerine daha da sinirlenen Erdoğan, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yatıştırma çabalarını da boşa çıkararak salonu terk etmişti.

 

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun