birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi itirazlarını oy çokluğuyla reddetti

Danıştay 10. Dairesi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması taleplerini oy çokluğuyla reddetti. Ret kararına itiraz edilmesi üzerine dosya, Danıştay'ın en üst karar organı İdari Dava Daireleri Kurulu'na taşındı.

GÜNCEL 18.11.2021 12:42
Danıştay, İstanbul Sözleşmesi itirazlarını oy çokluğuyla reddetti
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine yönelik kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle açılan davalara yönelik itirazlar reddedildi. Danıştay, kararın hukuka uygun olduğunu savundu.

Kurul, tüm itirazları oy çokluğuyla reddetti. Danıştay’ın kararında, sözleşmenin 80. maddesinin yürütme organına ‘fesih yetkisi verdiği’ belirtilerek, “Cumhurbaşkanı değişen ve yeni koşullar itibarıyla anlaşmanın onaylanmasını erteleyebileceği gibi onaylamaktan tamamen de vazgeçebilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Bu karar sonrası Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararı yürürlükte olmaya devam edecek. Ancak bu karara davacılar itiraz etti ve dosya, Danıştay’ın en üst karar organı olan İdari Dava Daireleri Kurulu’na taşındı.

Türkiye, 20 Mart tarihli Cumhurbaşkanı kararı sonrası 1 Temmuz'da kadına şiddetle mücadelede hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi’nden cumhurbaşkanı kararı ile çıkmıştı.

Toplumun geniş kesimlerinin tepki gösterdiği bu kararla ilgili 200’den fazla dava açıldı. Bu davalarda, "çekilme kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması" talep edildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol