Google Play Store
App Store

Danıştay 10. Dairesi'ne İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının durdurulması için dilekçe vermek ve basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar, "Anayasa’dan başka kanunlar da var" denilerek, polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Danıştay önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara polis engeli: "Anayasa’dan başka kanunlar da var"

BİRGÜN KADIN

İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin meselesidir; Danıştay 10. Dairesi derhal yürütmeyi durdurma kararı vermelidir

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) bugün saat 11:00’de, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının yürütmesini derhal durdurması ve hukuken yok hükmündeki Cumhurbaşkanı kararlarını iptali etmesi için Danıştay 10. Dairesi’ne ek dilekçe vermek ve konu hakkında basın açıklaması yapmak için Ankara’da Danıştay binasının önüne çağrı yaptı.

Ancak sabah saatlerinden itibaren, Danıştay binasının önünde yapılmak istenen buluşma polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Araçla gelen kadınların araçları polis tarafından durduruldu, sadece yaya geçişlerine izin verildi.

Farklı yerlerden gelen kadınlara, “Sizin bir araya gelmenize izin vermeyeceğiz”, “Basın açıklamasına izin vermiyoruz”, “Sadece dilekçe verecekler tek tek girebilir” denilerek kadınların buluşması engellenmeye çalışıldı.

"Etrafımız polislerce çevrildi" diyen kadınlar, Danıştay binasına yaklaştırılmadıklarını, Danıştay önündeki kaldırımdan yürümelerine hatta gölgede durmalarına dahi izin verilmediğini belirti.

Konuya ilişkin açıklama yapan kadınlar, "Polis tarafından akan trafik durduruldu, karşı kaldırıma geçmeye zorlandık. 'Anayasal haklarımızı kullanmak istiyoruz' dediğimizde 'Anayasa'dan başka kanunlar da var' yanıtını aldık" dedi.

Toplanma ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğinin altını çizen EŞİK gönüllüleri, "Bir yüksek mahkeme olan Danıştay’a dilekçe vermemiz ve bir kamu binasına girmemiz engellenmeye çalışıldı. Tüm bunlara rağmen, iki farklı yerde toplanabildik ve görüşlerimizi basınla paylaştık. Ayrıca, iki farklı kadın örgütü adına yürütmenin derhal durdurulması gerektiğine dair ek dilekçe verdik" ifadelerine yer verdi.

EŞİK gönüllüsü kadınlar sözlerini şöyle sonlandırdı:

"İstanbul Sözleşmesi, kadınların ve LGBTİ+’ların can güvenliği ve şiddetsiz bir hayat hakkı için kritik önemde bir hukuki belgedir. Danıştay, 1 Temmuz’dan önce yürütmeyi durdurma kararı vermediği takdirde, sonrasında vereceği kararın bir anlamı olmayacaktır. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin hukuk dışı karardan derhal vazgeçilmelidir. İstanbul Sözleşmesi yalnızca kadınların değil, tüm Türkiye’nin meselesidir."