birgün

16° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 15.04.2021 12:44

"Datça'nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin rant uğruna yağmalanmasını istemiyoruz"

Datça Demokrasi Platformu, Datça’da Kargı Koyu'nda özelleştirilmek istenen 128 bin metrekarelik alan ve MUÇEV üzerinden kiralamaya çalışılan Gebekum/Güllük Yolu civarındaki kıyılar için yaptığı açıklamada, "Datça'nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin rant uğruna yağmalanmasını, betona kurban edilmesini istemiyoruz" denildi. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de Datça Kargı Koyu’nun özelleştirme kararını Meclis gündemine taşındı.

"Datça'nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin rant uğruna yağmalanmasını istemiyoruz"

BİRGÜN EGE

Datça Demokrasi Platformu, Datça’da Kargı Koyu'nda özelleştirilmek istenen 128 bin metrekarelik alan ve MUÇEV üzerinden kiralamaya çalışılan Gebekum/Güllük Yolu civarındaki kıyılar için dün Datça Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Hazırlanan basın açıklamasını okuyan Platform üyesi Melda Omay, “Eşsiz denizi ve doğal güzellikleri ile ünlü Kargı Koyu, aynı zamanda 2000 yıllık Antik Karya Yolu’nun olduğu güzergahta yer alıyor. Antik Çağ'dan bu yana "yarımadaların en güzeli" olarak ifade edilen Datça'nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin rant uğruna yağmalanmasını, betona kurban edilmesini istemiyoruz” dedi.

Datça’da yaşayan farklı kesimlerden ve anlayışlardan insanlar olarak kenti savunmak için bir araya geldiklerini kaydeden Omay, “Mücadelemizi Kargı Koyu’nun özelleştirilerek yağmalanmasına neden olacak bu karar iptal edilene kadar sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde imza kampanyası, hukuksal girişimler, sosyal medya kampanyaları, sokak eylemleri ve etkinliklerle bu direnişi büyüteceğiz. Açgözlü şirketlerin Datça'yı yağmalamalarına, doğal yaşamı yok etmelerine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

datca-nin-tarihi-ve-kulturel-zenginliklerinin-rant-ugruna-yagmalanmasini-kabul-etmiyoruz-864876-1.

DATÇA HALKINDIR BETONLARIN DEĞİL!

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Datça Kargı Koyu’nun özelleştirme kararını TBMM’ye taşıdı. Mecliste yaptığı konuşmada “Datça'nın en güzel yerlerinden biri olan Kargı Koyu'nda kamuya ait 128 dönümlük arazinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla otel ve otopark yapılması için Özelleştirme İdaresi'ne devredilmesini kabul etmiyoruz” diyen Girgin, “Kıyılar halkındır! Datça çocuklarındır! Datça hayvanlarındır! Datça bitkilerindir! Datça asla betonların değildir!” diyerek tepkisini gösterdi.

YEREL YÖNETİMİN GÖRÜŞÜ ALINMIŞ MIDIR?

Girgin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için yazılı soru önergesi de vererek şu soruları sordu:

1- Antik Çağ’dan bu yana “yarımadaların en güzeli” olarak ifade edilen Datça’mızın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin betona kurban edilmemesi için, Datçalıların talebi doğrultusunda, özelleştirme kararını iptal etmeyi düşünüyor musunuz?

2- Datça da, kıyıları da, denizi de, ormanı da herkesindir. Yani hiç kimsenin değil, halkın mülkiyetindedir. Özelleştirilmesi uygun değildir. Buna rağmen bu kararı alırken Datça halkının, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimin görüşü alınmış mıdır?

3- Kargı Koyu’nun özelleştirilmesi kararındaki kamu yararı nedir?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol