birgün

11° AÇIK

Datçalılar, sahillerdeki işletme işgaline karşı yürüdü

YEREL 26.07.2022 20:26
Datçalılar, sahillerdeki işletme işgaline karşı yürüdü
Abone Ol google-news

Datça Gönüllülerinin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Datçalılar, anayasanın 42. maddesine göre halka açık olması gereken sahillerin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kurulan MUÇEV limited şirketi eliyle işletmelere kiralanarak halkın serbestçe kullanımının engellenmesine karşı Kumluk sahili boyunca ellerinde protesto dövizleriyle yürüdüler, insan zinciri yaptılar.

Datça Gündem'den Ferhan Umruk'un haberine göre "sahiller halkındır" sloganıyla yürüyen Datçalıları, sahilde ve denizdeki yurttaşlar da destekledi.

Protestocu yurttaşların ‘Rant İçin Sahillere Kıymaş Rantı değil Sahilleri Koru’, ‘Sermaye Plajlarımızdan Ellerini Çek’, ‘Akın Var Sahile Akın Sahilin Özgürlüğü Yakın’, ‘Biraz Suyundan Biraz Tuzundan Almaya Geldik Haktır’, ‘Diren Hayata Ritm Kat’ yazılı dövizler taşıdığı görüldü.

Datça Belediyesi, konu hakkındaki şikayetlerle ilgili daha önce "Plajlarla ilgili yetkilerimiz bizden alınarak Valilik ve Çevre Bakanlığı ortak şirketi MUÇEV'e devredildi. İşletmelere o şirket kiralıyor. Davalar sürüyor. En büyük sıkıntımızdır," açıklamasında bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun