birgün

-3° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 18.11.2020 07:09

Davayı kazanıyoruz bürokrasiyi kullanıyorlar

Şavşat’ta daha önce ‘ÇED olumlu’ kararı iptal edilen HES projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmesi üzerine şirket çalışmalara başladı. Bölge halkından Şahin, “Davayı kazanıyoruz, bürokrasiyi kullanıyorlar” dedi.

Davayı kazanıyoruz bürokrasiyi kullanıyorlar

Buse İlkin YERLİ

Artvin’in Şavşat ilçesinde yapılması planlanan ve 28 köyü ilgilendiren Hanlı HES projesi için verilen çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı üzerine şirket bölgeye gelerek çalışmalara başladı. Karara itiraz ettiklerini belirten bölge halkı, hukuki sürecin beklenmesini istedi.

Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise kaymakamlık yapmış olan Selahattin Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hanlı HES için 2018 yılında ÇED olumlu kararı verildi. Kararı yargıya taşıyan bölge halkı Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bölgedeki erozyon tehlikesine dikkat çeken mahkeme, projenin çevreye vereceği sebepler nedeniyle ÇED olumlu kararını iptal etti.

Şirket karar üzerine projede ufak revizyonlar yaparak santralın 10 megavatın altında olduğunu belirterek ÇED gerekli değildir kararı aldı. Bölge halkı projenin yapılmasına neden olacak kararı yeniden yargıya taşıdı.


ŞİRKET ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Yargı sürecini beklemeyen şirket yetkilileri dün jandarma eşliğinde bölgeye gelerek çalışmaya başladı. Yurttaşların tüm itirazlarına rağmen jandarma korumasında şirket çalışmalarına devam etti.

BirGün’e konuşan bölge halkından Metin Şahin, “İş makinelerinin geldiğini görünce 40’a yakın kişi toplandık. Çalışmayı önce durdurduk ancak sonra jandarma eşliğinde devam ettiler. Durdurduk daha sonra çalışmalarına başlandı. Mahkemeleri kazanıyoruz ancak onlar bürokrasiyi kullanıyorlar” dedi.

MAHKEME BİZİ YENİDEN HAKLI BULURSA…

HES yapılacak deredeki suyun azaldığına dikkat çeken Şahin şöyle konuştu: “O suda zaten HES yapılmaz, bu seneki kuraklık her sene olursa 28 köye bir damla su vermeyecek. Kaymakamlığa ve ilgili yerlere şikayetçi olacağız. En azından dava sürecini beklesinler. Yarın mahkeme sonucu bizi haklı bulursa, tahrip ettiğiniz doğayı nasıl düzelteceksiniz?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız