birgün

23° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 16.08.2019 16:19

David Bowie'nin sahne aldığı platform koruma altına alındı

Ünlü müzisyen David Bowie'nin Londra'daki Beckenham'da 1969 yılında festivalde sahne aldığı platform koruma altına alındı.

David Bowie'nin sahne aldığı platform koruma altına alındı

Ünlü müzisyen David Bowie'nin listelerin en üst sırasına yerleşen ilk single'ı Space Oddity'nin piyasaya çıkması sonrası Londra'daki Beckenham'da 1969 yılında sahne aldığı platform koruma altına alındı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, İngiltere'de ulusal öneme sahip olduğu düşünülen tarihi binalar ve mekanlar, II. derece koruma (Grade II listed) statüsü altına alınıyor. 2016 yılında hayatını kaybeden İngiliz sanatçı David Bowie, bu platformda 16 Ağustos 1969 yılında bir performans gerçekleştirmişti.

David Bowie, o dönemde Beckenham'da sevgilisi Mary Finnigan ile yaşıyordu. Bowie'nin 1905 yılında inşa edilen platformun merdivenlerinde Life On Mars şarkısının sözlerini yazdığı düşünülüyor.

Space Oddity'nin piyasaya çıkmasının ardından David Bowie ve arkadaşları Growth Summer adlı müzik festivalini organize etmişti. Bu festivalde parkta yer alan kamelya, grupların sahne aldığı ana mekan olmuştu. Bowie'nin festivali organize etmekteki amacı, Mary Finnigan ile beraber yürüttüğü Beckenham Sanat Laboratuvarı projesi için para toplamaktı.

Bu festival daha sonra Bowie'nin 7 dakikalık şarkısı Memory Of A Free Festival'ı yazmasına için de ilham kaynağı oldu.

"Bandstand" adı verilen ve bandoların performansları için üstü kapalı olarak oluşturulan bu yapılar ilk olarak Londra'nın batısında 1861 yılında inşa edildi. 50. yılına giren ve "Bowie's Beckenham Oddity" olarak anılan festival ise Cumartesi günü organize edilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız