birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Davutoğlu: Bahçeli bir sabah kalkıp seçim derse…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 6 parti arasında yapılan görüşmeleri, “Bahçeli bir sabah kalkıp erken seçim derse, muhalefet her bakımdan hazırlıklı olmalı” ifadeleriyle açıkladı.

SİYASET 25.01.2022 11:46
Davutoğlu: Bahçeli bir sabah kalkıp seçim derse…
Abone Ol google-news

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yemekli toplantısının ardından orada konuşulanlara dair bazı ayrıntılar paylaştı.

Dün gazeteci Murat Yetkin’e konuşan Davutoğlu, “Muhalefet olarak her şeye hazırlıklı olmalıyız. Şimdi her ikisi de seçim zamanında diyor ama Bahçeli bir sabah kalkıp erken seçim derse, muhalefet her bakımdan hazırlıklı olmalı. Zamanında yapılsa da öyle. Diğer liderlere de bunu söyledim” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun benzer açıklamaları, bugün de Sözcü’den Ruhat Mengi’ye verdiği demeçte yer aldı. Davutoğlu, 6 partinin lideri arasındaki görüşme trafiğinin gerekçesini “Haziran ayında bir seçim olabilir Türkiye'de, kimse buna ‘olmaz' diyemez. Veya Ekim ayında olur, bu seçim kararı açıklandığında muhalefetin hazır olması gerekir” diye anlattı.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Olabilecek ani gelişmelere birlikte refleks gösterebilmek, yani esas itibariyle şu; bir gün Sayın Bahçeli'nin 2002'de yaptığı gibi seçime gitme sürpriziyle bizi karşı karşıya bırakırsa o günden başlayarak tartışacağımız konuları şimdiden tartışmak. Kısa bir süre içinde onları açıklığa kavuşturmak doğru değil, sükunetle bunları kendi aramızda tartışmamız gerekir. Siyasi partiler olarak önceliklerimiz farklı, siyasi görüşlerimiz, siyasi tabanlarımız farklı, geçmişlerimiz siyasi anlamda farklı olabilir ki ben bu farklılıkları olumlu görüyorum. Türkiye'nin ana siyasi damarlarını temsil eden herkes bu 6 parti içinde var, dolayısıyla bizim bir konuda anlaşmamız, bir çerçeve oluşturmamız tabanları da rahatlatacak, Türkiye'ye de bir vizyon verecektir. Hepimizin önyargısız, önkoşulsuz şekilde bir araya gelmesi ve bu çerçeveyi oturtması lazım. Türkiye'de yeni bir şey inşa edilecekse bu farklılıklardan bir ortak süreç yönetimi çıkarmak gerekiyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol