birgün

3° AÇIK

SİYASET 21.01.2021 14:54

Davutoğlu, isimler üzerinden konuştu: Erdoğan sonrası liderlik yarışı başladı

Berat Albayrak, Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül arasındaki sürtüşmeleri yorumlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, AKP içinde liderlik yarışının başladığını belirterek, “Herkes Tayyip Erdoğan sonrası koltuk peşinde Erdoğan da kendi iktidarının peşinde” dedi. Davutoğlu, AKP ile MHP’nin ise yol ayrımında olduğunu söyledi.

Davutoğlu, isimler üzerinden konuştu: Erdoğan sonrası liderlik yarışı başladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, uzun dönem önemli aktörlerinden biri olduğu AKP içindeki güç mücadelelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

YouTube’dan yayın yapan Yeniçağ TV’ye konuk olan Davutoğlu, “Erdoğan, MHP ile bile Cumhurbaşkanı seçilemeyeceği anda MHP yükünden kurtulmaya çalışacak” değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu, Erdoğan'ın son günlerde yankı uyandıran ziyaretleri hakkında, “Tekrar giydi Milli Görüş gömleğini” ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

‘AKP-MHP YOL AYRIMINDA’

“AK Parti ve MHP yol ayrımındalar. Trump döneminde bu daha kolaydı bakın dünyanın her yerinde bir otoriterlik var MHP’de buna yakındı. Biden dönemine geçince bu yeni dönemi anlama çalışıyor. Demokrasi, hukuk, ekonomi reformu deniyor da buna kim inanır. MHP, AK Parti’ye benim vesayetim altındasın diyor. AK Partiye çizgi çiziyor. Doğu Türkistan konusunda sadece ikisi de sessiz. Çin’e tek kelime yok. Uygur Türkleri inim inim inliyor bu mu milletçilik?”

MHP’nin kötü yönetilen süreci AKP’ye yıkacağını dile getiren Davutoğlu, “Bahçeli’ye diyecekler bu yoksulluktan perişan haldeyiz MHP ne diyecek AKP yaptı diyecekler. Her şeyi AKP’ye yıkacaklar. Olan Türkiye’ye oluyor. AK Parti’de koalisyon partisi herkes Erdoğan’a selam verirken aşağıda örgütleniyor. Bana karşı hepsi birleşmişti. Hepsi benim gıyabımda metne imza atanlardı. Ben Cumhurbaşkanı’na söylemiştim. Ben ayrılacağım bu ülkeye zarar vermem. AK Parti’de kimse kimseye güvenmiyor” dedi.

‘GÖREVDEN ALIRDIM’

Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün peş peşe attığı ve kamuoyunda “birbirlerine söylüyorlar” şeklinde yorumlanan ‘tutuklama’ tweetlerine değinerek, bunu AKP içindeki liderlik yarışı olarak yorumladı. Davutoğlu şunları söyledi:

“Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklama Berat Albayrak’a attığı omuz atmak gibi aynen. Ben o dönem başbakan olsaydım o görüntüyü veren Albayak’ı ve Soylu’yu hemen görevden alırdım. AK Parti’de yeni bir liderlik yarışı başladı. Herkes Tayyip Erdoğan sonrası koltuk peşinde Erdoğan’da kendi iktidarının peşinde. Süleyman Soylu, Adalet Bakanı’na parmak salladı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol