Davutoğlu’na giden AKP’li ‘ağabey’ler Erdoğan ve Babacan’a da gidecek

11.12.2019 13:50 SİYASET
AKP’den ayrılan Davutoğlu ve Babacan ekibini ikna etmek için harekete geçen AKP’li ‘ağabey’lerin görüşmelerini sürdürecekleri öğrenildi

Erdoğan’ın 'ağabey' dediği bazı isimlerin de aralarında yer aldığı AKP'li eski siyasetçilerin, partiden istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşme yaptığı, önümüzdeki günlerde ise yeni parti çalışmasına devam eden eski Bakan Ali Babacan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmeyi planladığı öğrenildi.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’in haberine göre, AKP’li eski milletvekillerinin de içinde bulunduğu bir grup geçen hafta Davutoğlu’nu İstanbul’daki ofisinde ziyaret etti. Görüşme yaklaşık 5 saat sürdü.

iyarette bulunan AKP eski İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biz dostlarımızı ziyaret ediyoruz, bu çerçevede bir ziyaretti.

30-40 yıllık bir yol arkadaşlığı var, birçok yaşanmışlıklarımız var, belli bir yaştan sonra da kopamıyor.

Genel bir muhabbet ettik, ülkeyi konuştuk, ülkenin sorunlarını konuştuk, ne yapılabilir, onları konuştuk.

“BİZLER AYRI AYRI ÇATILAR ALTINDA DOSTLARIN OLMASINI İSTEMEYİZ”

Tabii ki bizler ayrı ayrı çatılar altında dostların olmasını istemeyiz. Çünkü birlikten güç doğar. Ama parçalanırsanız bundan herkes ama herkes zarar görür. Buna da kimsenin hakkı yok, kime ne görev düşüyorsa ben yapacağına da inanıyorum. Bazen kırgınlıklar, küskünlükler işin doğasında var, fıtri bir şey.

Biz tamamen kendi inisiyatifimizle gittik, ziyaret ettik, birçok ziyaretler yapıyoruz, bazen gruplar halinde yapıyoruz, bazen tek tek yapıyoruz, bundan doğal bir şey yok.”

BABACAN İLE GÖRÜŞECEKLER

Parti kurmak için çalışmalarını sürdüren Ali Babacan ile görüşüp görüşmediklerine ilişkin de Erdem, “Yok daha görüşmedik, inşallah onunla da görüşeceğiz en yakın zamanda” diyerek şöyle devam etti:

Erdoğan’ın ‘ağabey’leri devrede: Gül, Davutoğlu ve Babacan'ı vazgeçirme ziyaretleri! Erdoğan’ın ‘ağabey’leri devrede: Gül, Davutoğlu ve Babacan'ı vazgeçirme ziyaretleri!

“Biz birlikte hareket etmenin yararlı olacağını her aşamada düşünüyoruz varsa birtakım problemler onların giderilmesi gerektiğini şahsen ben düşünenlerdenim.

Kendileriyle biz beraber siyaset yaptık. Aynı dönemde Meclis’te bulunduk. Aynı MKYK’da görev yaptık. Bu güzellikler de birlikte olduğu için aynı çatı altında yaptık bunları. Güzel bir dönemde birlikte olduk, bu birlikteliğin biz devam etmesinden yanayız ama kimseyi de zorlayacak pozisyonumuz yok. Biz sadece istişare ediyoruz, dinliyoruz, onların önerilerini alıyoruz, biz düşüncelerimizi söylüyoruz, bu çerçevede inşallah ileri bir aşamada Cumhurbaşkanımızla da konuşmak, görüşmek isteriz.”

Babacan ile görüşme takvimine ilişkin Erdem, tarihin belli olmadığını belirterek, “en yakın zamanda” dedi.

Davutoğlu partisini birkaç gün sonra kuracak. Erdem, “Onun kendi takdiridir” dedi.

Erdem, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Asıl olan ülke. Biz ömrümüzü verdik. Hayatımızı ortaya koyduk.

Muhteşem işler yapıldı AK Parti iktidarında burada da herkesin emeği var. Bizim düşüncemiz de herkes bu katkısına sahip çıksın istiyoruz.

Bizim amacımız bu birlikteliğe katkı vermek, parçalanmalara destek vermemek.”

ERDOĞAN'LA DA GÖRÜŞMEK İSTİYORLAR

Cumhurbaşkanı’yla da görüşmek istediklerini ifade eden Erdem, “Kanaatlerimizi onunla da paylaşacağız, onun da düşüncelerini alacağız” dedi.